EğitimKöşe YazılarıKültür-SanatTiyatroYazarlarYrd.Doç.Dr. Rasim Aşın

Çocuk Tiyatrosu Projesi Olanların Dikkatine

ÇOCUK TİYATROSU OYUN PROJELERİNİZDE “YÖNETMEN” veya “DANIŞMAN” olarak paylaşımlara açık olduğumu belirtmek isterim.

Türkiye’de “Çocuk Tiyatrosu Felsefesi” konusunda eksikliklerimiz oldukça düşündürücüdür. Türkiye de çocuklara tiyatro yapmak için “akademik oyunculuk eğitimi” almış olmak gereksiz kabul edilsede bu duruma pedagog ve psikologlar itiraz ederler .. Bu konuda dünyada akademik ve pratik çalışmalarla ilgili yüzlerce bilimsel çalışma vardır.. Sitem etmeden önce duygularınız yanında bilimselliği de dikkate alınız… Kimseyi eleştirmek değil amacım ama bir sanatçı dayanışması içinde olabileceğimizi bekliyorum..

Çocukların yaratıcılığını geliştirme konusunda aynı yaş çocukların birlikte yaratıcı ve katılımcı olabilecekleri etkinlikler içinde olmasının daha faydalı olduğu konusundaki pedagojik ve psikolojik esaslar olmayınca, çocukları belirli bir sanatsal oluşum içinde olması için AYNI YAŞ ve AYNI SINIF ortamının getirdiği şartların sağlanması gerekir..

Aksi takdirde farklı yaşlarla yapılacak çalışmalar travmatik sorun olarak gördüğümüz noktaya gelebilir.. Bu konuda pedagojik ve psikolojik eğitimler alınması daha yerinde olduğu için sadece OYUNCULUK eğitimi almış olmak çocuklarla tiyatro çalışması yapmaya yeterli olmadığı dünya sistemliliğinde kabul görmüştür..

Bizim Dünya ve RUS sistemliliğinde çocuklarla sürekli olarak resim, müzik, heykel, folklor, tiyatro, spor etkinlikleri yapmak isteyenler mutlaka alan mezunu olmak dan başka BİLDİĞİNİ VE YETENEĞİNİ daha iyi sunabilmek ve öğretebilmek için PEDAGOJİK FORMASYONU MASTER -YÜKSEK LİSANS SEVİYESİNDE Pedagoji Üniversitesinde alma mecburiyetleri vardır.

Gelişmiş ülkelerde çocuklar için Tiyatro yapanlar önemsenir ve farklandırılır.. Bizim Türkiye de ise Çocuk Tiyatrosu yapanlara adeta 2. sınıf sanatçı muamelesi gösterilir.. Devlet ve Şehir tiyatrolarında hep bu yüzden yeni mezunlar ve oyunculukda belirli bir sucaet gösterememişlere ve figurasyon kadrosundaki sözleşmelilere oyunculuk yaptırılır.

Ayırca yönetmenlik konusunu da adeta kuruma yeni giren oyunculara yönetmenlikde pişsin, tecrübe kazansınlar diye Çocuk Oyunu yönetmekle işe başlatılır ve orada tecrübe alacağı beklenir.

Ama yanıldıkları söylense de kabul bile etmezler.. Halbuki ben Türkiye ye sadece Çocuk oyunları yönetmek üzere gelsem de çok da önemli değil profesyonel memur ortamları için. Tiyatro Yönetmenliği alanında LİSANS ve Çocuk Tiyatrosu oyunculuğu alanında YÜKSEK LİSANS ve alanımı daha iyi öğretmek ve çocukları tanımak ve Öğretmeyi Öğrenmek için PEDAGOJİ üniversitesinde “Eğitimde Tiyatro ” tezimle DOKTORA eğitimi alsam da özellikle Devlet ve Şehir Tiyatrolarında TAKDİR etme ve AFERİn demek dışında iş ÇOCUK OYUNU YÖNETMEM konusuna gelince bazı MEVZUATLAR karşıma engel olarak sunuluyor.. Aslında alt metinde aldığım eğitimi ve yönettiğim ve oynadığım çocuk oyunları 2. SINIF REJİSÖRÜN İŞİ olarak gördüklerinden ÖNYARGILI YAKLAŞIMLARINI kırmada zorlanıyorum.

önerdiğim ve uygulanmasını istediğim HER YAŞA AYRI ÇOCUK OYUNU sahneleyebileceğim ve ÇOCUK TİYATROSU EĞİTİMİ verebileceğim bir OKUL kurmak..

Nasıl mı olacak?

Zor ve uzun zaman alsa da bu yola çıktım. Şimdi her ortamda niyetimi ve planımı bir sistem dahilinde anlatmaya çabalarken özellikle resmilere ve Devlet – Şehir tiyatrolarının yöneticilerinin SAĞDUYULARINA seslenmek sürecindeyim..

İdealistce ve fanatikce.. Belki romantik şekilde.. İnanmışlıkla.. İnandırmakla.. İnanarak çabalamaya devam ediyorum.

Ekonomik kazancı öne sürmeden.. Başka bir alanda zamanımı ve heyecanımı sergilerken daha fazla kazanıp maddi bolluk içinde yaşayabilecekkken.. Bazılarına göre idealistce de olsa inandığım alanda mücadelemi sürdürüyorum..

Ama sizlerin de bildiğiniz gibi maalesef profesyonel oyuncular çocuk oyunu oynamakdan imtina ederler.. İstisnalar kaideyi bozmuyor maalesef.

Bu konularda hem Dünyadaki hem de Türkiye deki ÇOCUK TİYATROSU FELSEFESİ konularında bilimsel ve sanatsal çalışmalar yapmak üzere yıllar sonra Türkiye ye göç ettim..

Dünyadaki Çocuk Tiyatrosu uygulama sistemliliği konusunda özel çalışma süreci içindeyiz..

Değerli sanatdaşlarım sizi kazanmak dır amacım.. Polemik yapmak değil..

ÇOCUK TİYATROSU OYUN PROJELERİNİZDE “YÖNETMEN” veya “DANIŞMAN” olarak paylaşımlara açık olduğumu belirtmek isterim.

Sevgi ile kalınız…

Yrd. Doç.Dr. Rasim Aşın
Çocuk Tiyatrosu Araştırmaları Koordinatörü
OYUN Çocuk Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni

oyunrasimasin@hotmail.com 0551 407 15 25

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı