AfyonkarahisarGündemKültür-SanatManşetSivil ToplumTiyatro

Afyonkarahisar’da Bu Sezon

AFYONKARAHİSAR’DA BU SEZON

Tiyatro ve sahne açısından en fakir illerimizden biri olan Afyonkarahisar’da bu sezon hareketli geçecek. İlde bulunan üç başarılı tiyatro grubu birbirinden güzel işlere imza atmaya hazırlanıyor.

AFYONKARAHİSAR BELEDİYE TİYATROSU

Ben 2009 yılından bu yana Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği vazifesini sürdürüyorum. 8 yıllık bu süreçte toplam 13 oyun sahnelemek nasip oldu.
Tiyatro bir eğitim kurumudur. Hem oyuncusunu, hem seyircisini ve hem de yönetmenini eğitir. Biz de bu geçen 8 yılda elbette çok şeyler öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz.
Her sene Afyonkarahisar Belediye Tiyatrosunu bir nokta yukarıya taşımanın azmi ve gayreti içindeyiz. Geçtiğimiz sezon “Haybeden Gerçek Üstü Aşk” ve “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı oyunları sahneledik.

Bu sezonun ilk oyunu olarak da Necip Fazıl’ın “Bir Adam Yaratmak” adlı oyununu sahnelemek istiyorduk. Bu oyun, benim uzun zamandır hayallerimi süsleyen bir oyundu. Tiyatro çevresinden de yakın olduğumuz arkadaşlarım ve ustalarım da bunu biliyorlardı. Belediye başkanımız bu vakte kadar her oyunumuza destek vermişti lakin kendisi de MTTB’de yetişmiş olduğu için üstadın bir oyununu oynamamızı kendisi de çok arzu etmişti. (Ah ah bu benim kanayan bir yaram olduğu için uzattım galiba. Gerisini uzatmayacağım) Üstadın mahdumu hiçbir şart öne sürmeden sahnelememize müsaade etmedi. Hatta sosyal medya üzerinden (affedin ne olur) “tükürükle” mütekebbir bir geri bildirimde bulundu. Fıtratının gereği olmalı. Hasılı şimdi o oyunu sahneliyor olacaktık ama olmadı.

Bu sezon için nasip olursa, iki büyük ve bir de çocuk oyunu oynamayı planlıyoruz. Kasım ayında ilk oyunumuzu sahnelemeye hazırlanıyoruz.
Benim ilk günden itibaren arzu ettiğim bir şey vardı. Bir kişi eğer Afyon’da tiyatro yapmak istiyorsa ona imkan vermek. Bunu yapabilecekleri tek yer Belediye tiyatrosuydu ve bu yüzden her sene yeni seçmeler yapıp tiyatroya yeni arkadaşları dahil etmek ve bu sayının günden güne büyümesiydi. Bu sezon da Kasım başında seçmelerimizi yapacağız. Hamdolsun 200’ün üzerinde tiyatroya kazandırdığımız arkadaşlarım ve sahnedaşlarım var.

Şu anda Belediyenin yanı sıra, sevgili kardeşim Seyhun Sertan’ın yönetmenliğini sürdürdüğü Risus Sanat ve kıymetli ağabeyim Ahmet Taşpınar’ın yönettiği Kabare Tabure gurubu var ve hepimizin de seyircisi var. (Allah sayılarını artırsın) Bu Afyon tiyatroyu seviyor ve tiyatroya geliyor demektir. Bu bizim için ne saadettir. Afyonkarahisar’ın tiyatro anlamında buralara gelmesinde bizi de vesile kıldığı için rabbime şükrediyorum.

Tüm tiyatro sevdalısı ustaların, sahnedaşların, çırakların yüreklerinden öpüyorum. YAŞASIN TİYATRO

***

RİSUS SANAT (RENKLİ İMGELER SAATİ UYGULAMA SAHNESİ)

3 sene önce Alimoğlu Kültür Sanat Merkezinde topluluk olarak yola çıkan ve geçtiğimiz sene dernekleşerek bir sivil toplum kuruluşu olarak yoluna devam eden Risus Sanat; 3 sezonda 2 dram ve 3 komedi türünde olmak üzere 5 yetişkin oyunu sahnelemeyi başardı. Seyhun Sertan’ın sanat yönetmenliğinde sahnelediği 5 oyunla 28 temsil gerçekleştiren ve 5300 izleyiciye ulaşan Risus Sanat, sivil bir kuruluş olarak bu anlamda Afyonkarahisar’da bir rekor kırdı. 2016/2017 sezonunda Sanat Yönetmeni Seyhun Sertan’a bakanlıktan verilen ödenekle Afyonkarahisar’ın Kültür ve Turizm Bakanlığınca maddi olarak desteklenen ilk ve tek tiyatrosu oldu.

Kısa zamanda büyük başarı yakalayan Risus Sanat, 2017/2018 sanat sezonu için de hazırlıklara ara vermeden devam ediyor. Bu sezon 1 dram ve 1 komedi olmak üzere yine 2 yetişkin oyunuyla seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan Risus Sanat’ta şu aralar oyuncu seçmeleri heyecanı yaşanıyor.

Sanat Yönetmeni Seyhun Sertan, “Kurulduğumuz günden beri zorluklarla, mücadeleyle ama bütün olumsuzluklara rağmen başarıyla dolu bir üç sezon geçirdik. Prova alanı ve sahne bulmak ayrı sorun. Dekor, kostüm, aksesuar ihtiyaçları ayrı bir sorun. Sponsorluk kavramı henüz ilimizde yerleşmemiş. Geçtiğimiz sezon Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığımız ödenekle ilk defa nefes alıp oyunların ihtiyaçlarını karşılayabildik. Oyunlarımızı Karahisar Gençlik Merkezi ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü işbirliği ile Afyonkarahisar halkına ulaştırma şansı yakalıyoruz. Bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Her şeye rağmen Afyonkarahisar’da tiyatro kültürünün yerleşmeye başladığını ve bir tiyatro izleyicisi oluştuğunu görmek güzel. Geçtiğimiz sezon Risus Sanat olarak bizler 2, Belediye Tiyatromuz 2 ve Kabare Tabure 1 olmak üzere 5 farklı oyun sahnelendi. İlimiz ve Afyonlular için sevindirici bir gelişme.

Toplumca tüm üzücü hadiselerden uzak, gönüllerin ferahlık dolu olduğu bol alkışlı bir sezon temenni ediyorum. Işıklar Sönmesin, Perdeler Kapanmasın!” dedi.

***

KABARE TABURE

Kabare Tabure’nin sahibi Ahmet Taşpınar’ın ifadesiyle, “Aslında hikayesi 1992 yılına dayanan dayanan bir hayal bu. O tarihte Afyonkarahisar Belediye Tiyatrosunda amatör ruhla görev alan oyuncularımızdan bir grubun içine aldığı ve yıllarca sakladığı sahne tozunu tekrar canlandırmak için bir araya geldiği bir oluşum aslında KABARE TABURE. 2017 yılı içinde Afyonda ‘İçinden Afyon Geçen Skeçler’ başlığı altında kabare tiyatrosu yapmaya başladı. Bilet geliri Şehit Aileleri Derneği’ne bağışlanan oyunlarını 29 kez sahneleme fırsatı buldu. Skeçlerinin konusu Afyonun göz önünde olan fakat farklı bakış açısıyla incelendiği skeçler şeklindeydi. Oyunun yazarı ve yönetmeni, aynı zamanda Kabare Tabure’nin sahibi olan Ahmet Taşpınar Afyon’dan Aftaş, Alp Süpermarket, Budan Termal, Afium AVM, Özer İletişim sponsorluğunda ve Afyonkarahisar Kültür Müdürlüğü iş birliği ile bu oluşumu gerçekleştirdi. Bu sezon da kaldığı yerden yeni skeçler yazmaya başladı bile. Yeni sezonda yine kabare tiyatrosu Afyonluları koltuklarında neşelendirmeyi hedefliyor.

 

Tiyatro Gazetesi – Ekim/2017

20171010_160820-2

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı