Kültür-SanatTiyatro

Yrd.Doç.Dr.Rasim Aşın: “Ücretsiz Olan Değersizdir Algısını Yıkmak İçin…”

Yıllarını tiyatroya veren usta tiyatro emekçisi Yrd.Doç.Dr. Rasim Aşın, kendisi ile ilgili “Rasim Hoca parsayı topluyor” söylentilerine sosyal medya hesabından sitem etti.

Uzun yıllar İstanbul ve Adana’da profesyonel şekilde çalışmalarını yürüten Rasim Aşın, kendi çocuk tiyatrosu eğitim mekanını kurabilmek için memleketi Salihli’ye dönmüş ve bir süredir Salihli’de uygulamalı tiyatro kursları veriyordu. Ancak yalnızca Halk Eğitim Merkezi’nin verdiği saatlik 10 TL gibi bir ücretle bu işi yaptığını belirten Aşın, söylenti ve iddialara facebook hesabından cevap verdi.

Biz de Risus Medya olarak Yrd.Doç.Dr. Rasim Aşın’ın bu haklı sitemine ve söylentilere verdiği cevaba sitemizde yer vermek istedik. İşte üzerinde hiçbir değişiklik Rasim Aşın’ın sosyal medya hesabından yazdıkları:

SALİHLİ KAMUOYUNUN BİLGİSİNE !

“ÜCRETSİZ OLAN DEĞERSİZDİR” ALGISINI YIKMAK İÇİN…

UYGULAMALI TİYATRO KURSLARIMIZDAN KÖŞEYİ DÖNDÜĞÜMÜ, DÖNECEĞİMİ DÜŞÜNEN VE DİLE GETİREN VELİ, ÖĞRETMEN, İDARECİ VE YETKİLİLERİN VE İLGİSİZLERİN BİLGİSİNE…

Sevgili dostlar, malumunuz kendi Çocuk Tiyatrosu Sistemliliğimi sürdürmek üzere PİLOT olarak seçtiğim Salihli ve Sart okullarımızda ve mahallelerimizdeki DİONYSOS TİYATRO KÜTÜPHANEMİZDE başlattığım UYGULAMALI TİYATRO KURSLARI ile, hayatlarında ilk kez tiyatro sanatı ile tanışacak çocuklarımıza, Yaş ve Eğitim Psikolojisi esasında Yaratıcı Drama Temelli çalışmalarımı Salihli Halk Eğitim Merkezinin saat ücreti karşılığı desteği ile devam ediyorum.

Okullarda başlattığım ücretsiz tiyatro kurslarının geçen yıl ki sürecinde öğretmen, veli ve öğrenci üzerinde gözlemlediğim olumlu yanları yanı sıra, devamiyet konusunda ailelerin kurs programını düzenli takip etmemelerini araştırınca şu gerçekle karşılaştım..

Bazı öğrenciler neden sürekli gelmiyorsun soruma, “canın not mu alıyorsun, hem zaten ücretsiz, bugün gitmesen de olur, otur şurda derslerini yap bakayım” diyen velilerin ve öğretmenlerin tavırlarını gördüm. Okullarında ücretli olarak verilen folklor, santranç, drama derslerine ise devamiyet sorunu yaşanmadığını da gözlemledim. Velilerin ve öğretmenlerin ücret ödemiş olmaları nedeni ile bir gün bile devamsızlık yapmamaları için evlatlarını yönlendirdiklerini gözlemledim.

Bu gözlemlerimin neticesinde 2016-2017 eğitim döneminde Sart ve Salihli’de okul idareleri ile yaptığım görüşmelerde, Uygulamalı Tiyatro Kurslarının ücretli olacağını ama para almayacağımı sadece çocukların ve velilerin bunu bilmemesini istedim. Bir anket düzenleyerek öğrencilere tiyatro kursumuzun aylık 200 tl olduğunu, okula özel %75 indirim yaparak 50 tl ye indirildiğini, bu ücretinde derslerinde başarılı olup dönem sonunda notları yüksek olursa, başarı, onur belgesi ile teşekkür, takdir belgesi alanların ÜCRETİNİ Okul müdürlüğünün vereceği bilgisini öğrenci ve velilere ilettik. Ve sonuç.. Yaklaşık 4 ay sonunda tiyatro kursumuzda devamsızlık yapan nerede ise hiç olmadı.. üstelik ücretli olan bir kursu okul idaresinin karşıladığını öğrenen çocuklara pozitif şartlanma etkisi yapmış oldu. Öğrenciler seçilmiş olma, değerli olma hissiyatı ile kursları ilgi ile takip ediyor. Veliler de bizzat çocuklarını ders dışı sürede kendileri getirip götürür oldular.
Salihli Halk Eğitim Merkezinin 4 okula toplamda 24 saat kurs eğitimim karşılığında Milli Eğitimin verdiği ek ders ücreti olan saati 10 tl civarında bir ücret ile, günde 4 saat haftada 6 gün kurs vererek ayda toplamda 1140 tl aylık alarak bu kursları vermeye çabalıyorum. Tiyatro alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Eğitim Bilimleri üzerine Doktarası olan bir Yar. Doç. Dr. Olarak, Salihli’de ayda sadece 1.000 (Bin) lira gibi maaş alarak, inandığım ve uğruna yıllarımı verdiğim tiyatro sanatımı çocuklardan başlayarak doğru şekilde tanıtmak ve farkındalığı artırmak üzere çabalıyorum. Bu ücret karşılığında çabalarımı Takdirlerinize sunuyorum. Başkasından duyduğunuz abartılı maaş aldığımı düşünen ve şehir efsanesine dönen rakamları dinleyince ben bile inanacak hale geldim..

Ailemize ait olan bir mekanımızı da kira vs.. ile uğraşmamak için, Türkiye de bir başka örneği olmayan TİYATRO KÜTÜPHANESİ haline getirdim.. Bu Kütüphanemizde hafta içi ve hafta sonları Halk Eğitimden arta kalan zamanlarımı yine ilgi gösteren öncelikle çocuk ve gençlere Uygulamalı Tiyatro Kursu vermek üzere hazırlık aşamasındayım.. Bu süreç içinde kurs duyuru metinleri hazırlayıp dağıttım.. Kursların ücretli olduğunu ve % 50 ile 75 arasında indirim uygulanacağını, ayrıca kurslarda sahnelediğimiz oyunda aktif rol alanlardan KURS üCRETİ alınmayacağını belirterek ÜCRETSİZ OLAN DEĞERSİZDİR algısını yıkma adına yaptığım bir girişimdir. Yani UYGULAMALI TİYATRO KURSLARI İle bazılarının düşündüğü ve dediği gibi “RASİM HOCA PARSAYI TOPLUYOR” değil durum.. Onların beni anlamamalarına üzülmüyorum.. Ben doğru bildiğim yoldayım..

Ücretli Kurs olacağını belirterek, aslında almayacağım parayı yazmakla ÜCRETSİZ OLAN DEĞERSİZ ALGISINI yıkmak adınadır ÜCRETLİ duyurularımızın olması..

Beni anlamanız yada anlamamanızdan çok, benim ne ahmak nede paragöz olmadığımı vurgulamak için Allahımın ve kendimin bildiğini de siz bendeleri ile paylaşmak istedim.. Tiyatro Yönetmeni ve PEDAGOG unvanımı kullanarak özel Hastahane ve Eğitim kurumlarında daha iyi şartlarda çalışabileceğim de takdirinizedir. İstanbul ve Adana daki profesyonel iş ortamımı Salihli ve Sardes de kendi Çocuk Tiyatrosu Eğitim mekanımı kurabilmek adına Salihliye döndüm 20 yıldan sonra… İdeallerimi gerçekleştirebileceğime olan inancım için Salihli’de ilk 3 yılımın zor olacağını bilerek sabırla bekliyorum.

Salihli Halk Eğitim Merkezi Uygulamalı Tiyatro Kurslarımızdan köşeyi döndüğümü, döneceğimi düşünen ve dile getiren veli, öğretmen, idareci ve yetkililerin ve ilgisizlerin bilgisine…
Salihli Halk Eğitim Merkezi Yönetime de ilgi ve desteği için bir kez daha Minnetdarlığımı bildiriyorum.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE.
SAYGILARIMLA..
Yrd. Doc. Dr. Rasim Aşın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı