Yaşam

Cahil insanların en çok düşman olduğu şeyler

 

Ekşi Sözlük yazarlarının ‘Cahil İnsanların En Çok Düşman Olduğu Şeyler’ başlığı altındaki yorumlarını sizler için derledik.

İşte yazılanlar:

1. yeni fikirler. hayatlarının değişeceğini anladıkları anda ne olursa olsun o fikre düşman olurlar. (the chosen1)

2. korktukları şeylere düşmandır bu tarz insanlar. nerede bir yenilik, nerede bir değişiklik varsa bu insanlar karşısındadır. vakti zamanında güneşe mızrak fırlatan yerlilerden bi farkları yoktur. (broccoli must die)

3. (bkz: seks) yalnız yanlış anlaşılmasın. bu insanlar sabaha kadar seks düşünüp başkaları seks düşündüğünde karşıdırlar. (pupuli)

4. kadınlara düşmanlar… genç yaşlı güzel çirkin tesettürlü fark etmez, nefes alan her kadına düşmanlar. çünkü cehalet yüzünden ipinden boşanmış iradeleri her gördükleri kadına atlama dürtüsü veriyor, kadın görmeye dayanamıyorlar, örtüyorlar eve kapatıyorlar, olmadı öldürüyorlar pis cahiller. cahil kadınlar da eğitimli ve ayakları sağlam basan kadınlara düşmanlar. çünkü sindirilmiş asalak hayatına ayna tutan diğer kadını sevmiyor, yetersizliğini hissettiriyor. (belacicegi)

5. cahil insan en çok kendine düşmandır. cahil insan bir de en çok çocuklarına düşmandır. çocuklarının ruh dünyasına bir ömür boyu yetecek mutsuzlukların tohumlarını ekerler. kendilerini sürekli daha kötüye sürükleyerek hayatını ve çevresini mahv ü perişan eder cahil insan. cahillik fakirliği ve fakirlik de cahilliği besler. (hasbelicab)

6. düşman olduğu, daha iyi semtlerde yaşayan, daha eğitimli ve daha fazla para kazanan kişiler. teşhisi doğru yapıyoruz, ama nedenlerini ıskalıyoruz. bu insan profilinden nefret ediyor olması, en temelinde, onlar gibi olmayı düşleyip de olamaması. hiçbir zaman özendiği bu insanlar gibi olamayacağını bilmesi. sahip olamadığı arabayı çizen barbarın davranışı ile kendisini beğenmeyen kadının yüzüne kezzap atmak veya öldürmek buna benzer. hiç kuramayacağı cümleleri kurana duyduğu öfke de, aynı ateşten besleniyor. o yüzden, cahilin en büyük düşmanı cehaleti ve yoksulluğu değil, ulaşamadıkları. (dersaadet vapurlari kadrolu isportacisi)

7. emek harcayarak bir yerlere gelmek isteyen insanlar. onun yerine torpil ile geldikleri yer ile övünürler. (seninle konusmayi seviyorum)

8. cahil insanlar genel anlamda her şeye düşmandırlar… çünkü; cahilliklerini kabul etmeyen bu kişiler, başta saygı ve sevgi olmak üzere birçok duygudan yoksun oldukları ve kendilerini asla geliştiremedikleri için her şeyi, herkesi, her fikrî potansiyel düşman olarak görür. ama aslında bu cahiller insanlık için en büyük potansiyel tehlikedir. bu konuda uzun uzun yazmaya ve örneklendirmeye gerek olmadığını düşünüyorum. zira, hepimizin hemen hemen her gün yaşadığı, gördüğü birçok örneği olduğunu biliyorum. allah cahilin zulmünden korusun… (thesecret)

9. kendileri gibi düşünüp hissetmeyen, davranmayan herkes. (rezzanzeren)

10. (bkz: kadın) anlamadığım şekilde, yahudi, hıristiyan ya da müslüman fark etmiyor. cehalet arttı mı ilk saldırı kadına yapılıyor. yok kafasını kapasın, yok o cadı yakalım, yok recm edelim, kadınlar okumasın, araba kullanmasın, oy vermesin vb. bizden bu kadar korkuyorsunuz da neden koynumuza girmek için bu kadar çabalıyorsunuz acaba? (laranja)

11. ben daha farklı bakmayı yeğlerim. benim fikrim; cahile göre, herkes ona düşmandır. (monitoba)

12. kendisine cahilliğini hissettiren her şey ve herkes… (chemkirella)

13. cahil bir şeye düşman değildir, cahildir zaten. onun derdi, ekmeği, barınacak yeri, varsa ailesini geçindirmek. hatta en büyük hayali, çocuklarını okutmak, büyük adam etmek… cahil, bilgili adamı sever, onun yol göstermesini ister. çünkü cahil olduğunu bilir ve teşekkür eder, minnettar kalır. bu başlıkta bahsi geçen cahilin neye düşman olduğuna dair verilen örnekler, yarı cahillere aittir. cahil olduklarını bilmeyen, yarım/eksik/yanlış bilgiyle doğru sonuçlara vardıklarını zannederek, fikir sahibi olan kişiler. bunlar, işlerine ne gelmiyorsa ondan nefret ederler ve genelde güce taparlar, güçlüden yanadırlar. (ipeksi dokunus)

14. ilk gördüğünde ilk duyduğunda anlamadığı; kısaca işine gelmeyen (gelmediğine inandığı, ki bu zamanla değişebilir) her şeye düşmandır! (henricinaski)

15. başlıkta bahsedilenlerin çoğu 2000ler sonrası yeni türkiye cahilleridir. yoksa eskiden cahilin düşman olduğu bir şey yoktu. daha doğrusu toplu halde bi düşmanlık yoktu. hatta eskiden cahil cahilliğini bilirdi ve bilgiye saygı duyardı. yeni devirde ise cahillik övülmeye, korunmaya hatta yüceltilmeye başlandı. böylece karşısında olan her şeye hatta en başta bilgi ve eğitime düşman olmaya başladı. cahil insanın düşman olduğu şey demektense yeni türkiye cahilinin düşman olduğu şey demek daha doğru. (beeyore)

16. (bkz: kadın erkek eşitliği) kadın aldatamaz, cinsellik yasayamaz, çalışamaz, aksamları dışarıda dolaşamaz, boşanamaz, şiddet görebilir, öldürülebilir bla bla bla. erkek bunların hepsini yapabilir ama. kadın hep boyun egen taraf, hep alttan alan taraf olmak zorundadır. kadının görevi; erkeğin cinsel ihtiyacını gidermesine yardımcı olmak, çocuk doğurup ona bakmak ve erkeğe hizmet etmektir. (aspetto)

17. asıl sorun cahil ile yarı cahilin karıştırılmasıdır bana göre. cahil insan cahil olduğunu bilir ve kendince bir naifliği vardır o kişilerin. asıl korkulması gereken kişiler ise yarı cahillerdir. asıl bunlar bir şeylere, birilerine düşmandır. bunlar kötü insanlardır. (bkz: agnotoloji) (baskuler dondurucu)

18. farklılık. evet farklı fikirler, farklı insanlar, farklı renkler… başına farklı koyduğumuz her şeye düşmanlık, kendinden olmayana düşmanlık. (hep gezer)

19. (bkz: sükunet) bu insanların sesi hep yüksek çıkar. biraz olsun susup karşılarındakini dinlemeyi beceremezler. (internet explorer kullanan adam)

20. (bkz: aydınlık) her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı memleketim… karanlığa o kadar alışmışsın ki yıldızlar bile rahatsız ediyor seni… memleketim… en seçkin evlatlarının beynini ve kalbini itlere peşkeş çeken memleketim… (bkz: cemil meriç) (lokmanhakim)

21. elbette en çok düşman olması söylenen şeylerdir. cahil insan kendi kararlarını almaz, manipüle edilir. (vertical sync)

22. cahil aklı yüreği sorgulamaya kapalı insandır. o yüzden cahile laf anlatamazsın. en iyisi sohbeti kesip zaman kazanmak. cehaletin bilgiyle eğitimle ilgisi yoktur. köylünün de bilgesi cahili olur, üniversite bitirmiş adamın da. (shed)

23. (bkz: cehalet) çünkü cahil insanlar, cehaleti kabullenmez, onlarla tartışamazsınız bile; tartışmanın sadece kavga etmek olduğu fikrindedirler. (nickullah entryoglu)

24. sorgulamaktır. bu nedenledir ki cahil kalmışlardır. bu kesimin büyük bir ortak özellikleri de sağ cenaha yakınlıklarıdır. genelde dine yakın olarak bilinen sağcılar, tanrının ilk emri olan ‘oku’ ayetini pek de sallamamış gözüküyorlar. (henry viii)

25. (bkz: kuran) dincisi de dinsizi de bu kitaba düşman arkadaş. (pulcher)

26. farklılıklar, medeniyet, hoşgörü. cehalet sadece okumakla ölçülemeyecek kadar geniş bir kavram çünkü. (mazeste)

27. her şey. özellikle gelişmişlik, çağdaşlık en büyük düşmanlarıdır. akıllı çocuk, akıllı kadın, sorgulayan insan, büyük rahatsızlıktır onlar için. din konusunda bile gerici düşüncelere sahip olunması, hatta kuran’ın, dürüstçe hazırlanmış türkçe çevirisinin dahi okunmaması gerekir. yani bir konuda aydınlamak ve aydınlatmak, cahillerin düşmanlığını kazanmak demektir. (novalis88)

28. bundan on sene evvel, sağlam solcu olan babam, ablam ile bize kuran’ın türkçesini okuyordu, sağlam muhafazakar olan annem ise “orada yazanlar yalan” dedi. aradan üç beş sene geçti, annem edindiği çevreden türkçesini okuması gerektiğini öğrendi, geçenlerde anne zamanında böyle böyle dediğini hatırlıyor musun dedim.  üzüldü ve utançla “cahillik işte, biz çocukken cami hocaları sadece arapçasını okumamızı söylemişti” dedi…  cahil olan birçok insan ilme, düşünmeye, sorgulamaya kapalılar… (bir ama pir)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı