GündemKültür-SanatManşetMüzik

57. Alay Gelibolu Senfonisi Londra’da Prömiyer Yaptı

57. Alay-Gelibolu Senfonisi İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile Londra’da Uluslararası Prömiyerini Yaptı

Başarılı Türk Besteci Can Atilla’nın dünya barışına çağrıda bulunduğu “57. Alay-Gelibolu Senfoni No:2 ” eseri, Londra’da İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile birlikte Türk ve Amerikalı solistler tarafından icra edildi. Yunus Emre Enstitüsünün T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlediği konser, Londra’nın önde gelen konser salonlarından Cadogan Hall ev sahipliğinde gerçekleşti.

1915-1916 yıllarında Çanakkale Savaşı’na katılan askerleri ve aralarında oluşan dostluğu anmak üzere, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Çanakkale Dostluk Konseri, T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Kral V. George’un torunu Kent Dükü Prens Edward, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Britanya ve Anzak ülkeleri temsilcilerinin katılımlarıyla 5 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşti.

Savaşların insanlık tarihinde önemli izler ve acılar bıraktığı muhakkaktır. 1915’de 1. Dünya Savaşının en önemli mücadelelerinden biri olan Çanakkale(Gelibolu) Savaşı, dünyanın farklı bölgelerindeki birçok insanın hafızalarında acı hatıralar bırakmıştır. 2015’te, Çanakkale Savaşının yüzüncü yılına yönelik farklı ülkelerde özel programlar düzenlemiş olan Yunus Emre Enstitüsü, bu yıl da savaşın ardından kaybedilenleri bir kez daha anmak ve barışa çağrıda bulunmak üzere Londra’da anlamlı bir programa imza attı.

Britanya Kraliyet ailesinden Kent Dükü Prens Edward, Çanakkale Dostluk Konseri’nde

Yunus Emre Enstitüsünün, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlediği Çanakkale Dostluk Konseri’ne; T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Britanya Kraliyet ailesinden Kraliçe’nin kuzeni, Kent Dükü Prens Edward, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Britanya ve Anzak ülkeleri temsilcileri katıldı.

2015 yılında İstanbul’da 30 devlet başkanının katılımıyla düzenlenen Barış Zirvesi’nde ilk kez icra edilen 57. Alay-Gelibolu Senfonisi, 5 Nisan 2018’de ilk kez uluslararası prömiyerini Londra’da Cadogan Hall’de gerçekleştirmiş oldu.

Çanakkale Cephesi’nin Kahraman 57. Alay’ı

Çanakkale Cephesi’nin kahraman 57. Alay’ını anlatan ve 4 bölümden oluşan ağıt niteliğindeki senfoni, yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından tamamlandı. 57. Alay, 25 Nisan 1915 sabahı başlayan Anzak çıkarmasını durdurmak amacıyla cansiperane bir savunma yapmış, 628 şehit verilmişti. Beste, savaşın acılarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferdeki rolünü ve yüce gönüllülüğünü, Edward Dönemi klasik İngiliz tonlarıyla yansıtıyor.

Ünlü yazar Louis de Bernières’den değerli katkı

“Çanakkale Dostluk Konseri”nde Can Atilla’nın Çanakkale Savaşının 100. Yılı dolayısıyla bestelediği “57. Alay-Gelibolu Senfoni No:2” (Symphony No:2 ‘Gallipoli’- The 57th Regiment) adlı eseri, çok sesli müziğin dünyaca tanınan en başarılı temsilcilerinden olan İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası tarafından icra edildi. Şef Burak Tüzün yönetimindeki Orkestraya Soprano Angela Ahıskal ile Solo Viyolensel Onur Şenler solist olarak eşlik etti.

Konser, dünyaca ünlü yazar Louis de Bernières’in Birds Without (Kanatsız Kuşlar) isimli romanından bir bölümün okuması ile başladı. Bölüm, Gelibolu’daki zorlu savaş koşullarını ve düşman askerler arasındaki insani dayanışmayı yansıtıyor.

Atatürk’ün Anzak ailelere mektubu da senfonide yer alıyor

İki lirik sopranonun geçişleri ve 1. Dünya Savaşı yazarı Avustralyalı John le Gay Brereton’un şiirinden okudukları kısım, Atatürk’ün, Türk topraklarında hayatını kaybeden Coniler ve Mehmetlere adadığı ölümsüz sözlerini hatırlatıyor. Senfoninin 3. bölümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybeden Anzak askerlerin ailelerine yazmış olduğu emsalsiz sözleri solosoprano tarafından seslendiriliyor:

“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanının toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarımızı dindiriniz! Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır”

Konser gelirinin bir bölümü bağışlanacak

1915-16’te Çanakkale Savaşı’na katılan askerleri ve aralarında oluşan dostluğu anmak için düzenlenen konserin bilet satışlarının bir kısmı Commonwealth Şehitlik Vakfı’na bağışlanacak. Commonwealth Şehitlik Komisyonu’nun yardım kolu olan Commonwealth Şehitlik Vakfı, Gelibolu Yarımadası’nda neredeyse 50bin kişilik bölüğün mezarlarının bakımını ve muhafazasını üstlenmiş bulunuyor.

“Çanakkale Dostluk Konseri” repertuarında şu eserlere yer verildi; Can Atilla’dan ‘57. Alay-Gelibolu Senfoni No:2’, Thomas Tallis‘den ‘Vaughan Williams’ Fantasia on a Theme’.

Yunus Emre Enstitüsü Hakkında

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak ve dünya üzerinde kültürel etkileşime katkı sağlamak için 2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü, kültür diplomasisi çalışmalarını dil, kültür-sanat ve bilim-akademi olmak üzere üç ana eksen üzerinden yürütmektedir. Enstitü bugün dünya genelinde 50 üzerinde kültür merkezi ve 100’ü aşkın irtibat noktasına ulaşmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı