AfyonkarahisarEğitimEtkinlikGündemKültür-Sanat

54. Kütüphaneler Haftası kutlanıyor

54. KÜTÜPHANELER HAFTASI; 26 MART-01 NİSAN 2018 TARİHLERİ ARASINDA KUTLANIYOR

26 Mart- 01 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 54. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında; Gedik Ahmet Paşa İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen Kütüphaneler Haftası etkinlikleri Vali Mustafa TUTULMAZ’ın katılımıyla başladı.

54. Kütüphaneler Haftası etkinliklerine Vali Mustafa TUTULMAZ’ın yanı sıra İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir ŞAN, Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet ÖZEL, Vali Yardımcısı Cafer SARILI, İl Müdürleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve bağlı birimleri personelleri, çok sayıda öğrenci ile vatandaşlar katıldı.

MEHMET TANIR: “GELECEĞİN İNŞASI İÇİN KÜLTÜRÜ ÖNEMSEMELİYİZ”

İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet TANIR, açılış programı konuşmasında:

“Sayın valim protokolün kıymetli üyeleri,

İzninizle sözlerime Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kültür hakkındaki önemli sözleriyle başlamak istiyorum. Ecdadımız, mimariden musikiye, görsel sanatlardan edebiyata kadar kültürün her alanında çok önemli eserler ortaya koymuştur. Öncelikle, kültürel faaliyet adı altında niteliksiz, milli kültürümüze uymayan, kültür hayatımıza katkı sağlamayan etkinlikler konusunda dikkatli olmalıyız. Kültürün her alanında birikimimize sahip çıkacak, değerlerimizi yaşatacak çalışmaları ön plana çıkarmalı ve desteklemeliyiz. İrfandan yoksun bir kültür, açık konuşayım, hamallıktan başka bir şey değildir. İstanbul’a Fatih’in gözüyle bakmazsanız, sadece taş ve beton yığınlarıyla denizin karışımından ibaret bir şehir görürsünüz. Bize düşen, günümüzün ihtiyaçlarıyla yeniden yorumlayarak kültürümüzü ihya etmek, ayağa kaldırmak, geleceğe taşımaktır. Kitap Rahmetli Cemil Meriç’in deyimiyle, fırtınaya tutulduğumuzda sığınacağımız yegâne liman olan kitaplarımıza, kültürümüze, medeniyetimize sahip çıkmalıyız. Milletler için  Kültür ve Sanat, en az ekonomi ve savunma sanayi kadar önemlidir. Ekonomi ve savunma sanayi, sizin dünyanın somut güçleriyle olan ilişkinizde belirleyiciyken, kültür ve sanat da somut olmayan unsurlar karşısındaki konumunuzu tayin eder. Bu ikisi birlikte bir ülkeyi ve milleti yükseltir. Kültürümüzden uzaklaştıkça kendimize yabancılaşacağımızı, kendimize yabancılaştıkça da güçlü olanların boyunduruğuna biraz daha gireceğimizi biliyoruz. Bu sebeple, sık sık eğitimdeki ve kültürdeki eksiklerimize dikkat çekiyor, yeni dönemde bu alanlara yoğunlaşmamız gerektiğini ifade ediyorum. Kültürün önemlidir hem de çok… Kendi başına önemlidir. Ülkenin kalkınması için mutlaka kültürel kalkınmaya ağırlık verilmelidir. Liderlerimiz kültür ve sanata ayrı önem vermiştir. Örneğin II. Abdülhamit Han kültür ve sanata önem verirdi. Ahşap işçiliği yanında resim, yağlıboya hatta saat tamiri ile meşgul olmuş ve Yıldız Tiyatrosunu kurdurmuştur. Kültürden, sanattan, edebiyattan ve estetikten anlayan bir nesil yetiştirmek istiyorsak mutlaka kültür ve sanata yoğunlaşmalıyız. Kültürü yaymak neslimize aktarmak ne kadar önemli ise kültür üretmek o kadar önemlidir. Yeni kütüphane binası ilçe kütüphaneleri ferah mekanlar 1473 de  Gedik Ahmet Paşa tarafından ilk defa oluşturulmuş, 1971’den bu yana hizmet vermektedir.

İlimizde kitap ve okuyucu sayısı hakkında bilgi vermek gerekirse;

İl geneli 279.447 kitap olmak üzere; 191.057’si  ilçelerde ve 88.390’ı Gedik Ahmet Paşa İl Halk Kütüphanesindedir. Gedik Ahmet Paşa İl Halk Kütüphanesi’nde 130.557 ve ilçe halk kütüphanelerinde 101.816 olmak üzere toplam okuyucu sayısı 231.568’dir. Kütüphaneler mimarisiyle ve verdiği hizmetle bir şehrim kimliği ve kültür taşıyıcısıdır. O nedenle  kütüphaneler  çok önemlidirler. Kitap bizim kültür taşıyıcımızdır. Çocuklarımızı kütüphanelere yönlendirmek ve kitapla buluşturmak için “Anne baba çocuk el ele hep birlikte kütüphaneye” projemizi hayata geçiriyoruz. İrfan nesli için kültürümüze sahip çıkalım kütüphanemize daha fazla işlev kazandıralım. 54. Kütüphane Haftası açılış programına katılarak bizi onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyor saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Öğrenciler tarafından yapılan şiir dinletisinin gerçekleştirildiği tören sırasında 54. Kütüphaneler Haftası döneminde en çok kitap okuyan 4 öğrenci ve 1 vatandaşımıza Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ ve protokol üyeleri tarafından hediye verildi.

DSC_0136.JPG DSC_0138.JPG

DSC_0146.JPG DSC_0165.JPG

DSC_0170.JPG DSC_0192.JPG

54. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri çerçevesinde ‘Eş Zamanlı Kitap Okuma Etkinliği’ projesi kapsamında kitap okuma etkinliği 21 Nisan 2018 Çarşamba günü Anıtpark’ta, 12.30-13.00 saatleri yapıldı.

Anıtpark’ta yapılan kitap okuma etkinliğine Vali Yardımcısı Cafer SARILI, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet TANIR, İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve bağlı birimleri personelleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlik sırasında önümüzdeki ay yapılacak olan Kitap Fuarı etkinliği için hazırlanan kitap kumbaraları da öğrencilere dağıtıldı.

356a2567-0abd-4d0e-96fb-73af47891d58.jpg d0bd7381-a5d1-489a-b110-5e1f8b4a4829.jpg

DSC_0030.JPG e228aac1-da0d-4ef2-b6a0-ebe845bfd73d.jpg

e59fd47f-d32d-4fc2-b98e-63ee644cdcd4.jpg DSC_0072.JPG

Kütüphaneler Haftası kapsamında; İl Halk Kütüphanesine ve ilçe halk kütüphanelerinde çeşitli etkinliklerde devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı