EğitimKültür-SanatTiyatro

“Gezgin” Salihli’de!

Salihli halkının maddi desteği ile ″GEZGİN” ve “SEYYAH″ adlı çocuk oyunları Salihli Okullarında sahnelenecek!

Pedagog Rejisör Dr. Rasim Aşın′ın ″Yaratıcı Drama ” tekniği ile izleyici çocukların da oyuna katılarak sahneleyeceği oyunda, yaşadığımız şehri sevme, aidiyeti geliştirme, turizm değerlerimizin farkına vardırma, selamlaşma, yardımlaşma, birbirlerine saygılı olma, öğretmenlerinin ve aile sözüne uyma, çevre duyarlılığı birlik-beraberliğin önemi mesajları eğlenceli şekilde veriliyor.

Oyuna katılan çocuklar sahnede Rasim Aşın′ın liderliği esasında Salihli’ye gezmeye gelen Gezgini anlatırken kahramanların çocuklar tarafından canlandırmasını sağlayınca, çocuklar büyük bir heyecanla sevinç çığlıkları, alkışlar içinde hem oynuyor hem de izliyorlar. Salihli okullarının 20-40 yıl öncesinin mezunlarının desteği ile ilkokullarda oyunun başlangıç aşamalarında değişik kostümler giyerek izleyici çocuklara, oyun hakkında bilgi vererek ve yer yer oyuncu gibi katılımlarda bulunarak oyun renklendiriliyor.

Rasim Aşın, oyuna maddi ve manevi katkılarda bulunan  okul aile birlikleri üyeleri ile mezun olduğu ya da aile bireylerinden birinin okuduğu okulun sınıfına hediye ederek ″mezun olduğunuz okula tiyatro hediye edin″ kampanyasına da destek vermesinden sevinç duyduğunu ve bundan sonraki okullara da Salihli halkının mezun olduğu okulun sınıflarına tiyatro hediyesi vermeye devam edeceklerine inandığını ve özellikle anasınıfı, 1 ve 2. sınıf öğrencilerine her ay bir oyun izleyip katılabilmelerini sağlamanın eğitimlerine de önemli bir destek olacağını da bildirdi.

Destekçi Olun! Sizin Okulunuzda da “GEZGİN” Oynansın.

Oyunun yönetmeni ve oyuncusu Pedagog Rejisör Dr. Rasim Aşın, ″Salihli sınırları içinde olup da hiç tiyatroya gitmemiş çocuklara kendi yaşlarına uygun, doğru çocuk oyunları izlemelerini sağlayarak onları tiyatro sanatı ile tanıştırmak; Türkiye sevgisi ve Türkiye bilinci kazandırmak, kardeşlik düşüncesini geliştirmek, ilköğretim okul idareleri, öğretmenler ve velilerin tiyatro sanatını takip etmelerini özendirmek gibi amaçlarımızın gerçekleşmesinde Salihlililerin okullarına tiyatro hediyesi verme konusundaki katılımlarındaki samimiyet için çok sevindiğimi ve katılımda bulanan herkese teşekkürlerini bildirmek isterim. Mayıs ayına kadar devam edecek gösterilere destek olmak için 0551 407 15 25 nolu telefondan veya rejisoryug@hotmail.com adreslerinden rezerv yapabileceklerini bildirmek isterim.″ dedi.

Salihli halkına mezun oldukları okulların sınıflarına ya kendi başlarına yada 3-5 arkadaşın 25-30 tl gibi az miktarlarda ortaklıklarla 600 lira karşılığı oyun hediyesi yapılabilmektedir.

9 ve 10 Ekim den başlayarak Salihli esnafların ve velilerin Salihli ilkokullarında gösterilerine devam edecek olan Rasim Aşın, oyunları Salihli′deki 25 ilköğretim okulunda, 30 eğitim gününde toplamda 60 seans oynayabileceğini, bunun için de başta mezunların ve hali hazırda çocukları okuyan velilerin, iş adamlarının, eğitimle ilgili kurum – kuruluş, sendika, dernek gibi sivil toplum kuruluşlarının her sınıf için 600 tl karşılığında sınıflara bir oyun hediyesi yapmakla kampanyaya katılabileceklerdir.

Pedagog Rejisör Dr. Rasim Aşın Kimdir?

″Çocuk Tiyatrosu ve Eğitimde Tiyatro″ (2005) adlı yayımlanmış bir kitabı bulunan ve Ankara Devlet Tiyatrosunda ″Boğaç Han″ adlı çocuk oyununu yöneten; ayrıca 1983 yılında Salihli Belediyesi Şehir Tiyatrosu′nun kuruluşunda da yer alan ve 1992-1995 yılında hizmet vermiş Salihli′nin ilk yerel televizyonu Salihli Kent TV′nin de kurucuları arasında bulunmuş olan Pedagog Rejisör Yrd.Doç. Dr. Rasim Aşın, Azerbaycan Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesinde ″Tiyatro Yönetmenliği″ alanında Lisans ve Oyunculuk bölümünde Çocuk Tiyatrosu Oyunculuğu alanında Yüksek Lisans eğitimi aldıktan sonra Eğitim Fakültesinde Eğitimde Tiyatro alanında DOKTORA da yaparak çocuk tiyatrosu alanında özel çalışmaları ile de Azerbaycan ve Türkiye tiyatrolarında dikkat çekiyor.

Rasim Aşın ayrıca Sart kasabasında tiyatro kelimesinin (Theatron) ilk kullanıldığı ve tiyatro sanatının ilk yapıldığı yer olması ve mitoloji dönemininde tiyatro tanrısı olarak kabul edilen Dionysos′un da yaşadığı topraklarda sembolik özellikli ″Dionysos Tiyatro Köyü″ kurma çalışmalarını sürdürerek Salihli ve Sart′ın ülkemizde ve dünyada daha çok tanınabilmesi için ulusal ve uluslararası tiyatro festivalleri ve çocuk tiyatrosu eğitim merkezi alanlarında özel etkinliklerin hazırlıklarını da sürdürmektedir.

Kaynak: Rasim Aşın Oyun Çocuk Tiyatrosu

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı