AfyonkarahisarEtkinlikGündemKültür-SanatManşetSivil ToplumYaşam

19. Yörük Türkmen Şöleninde Afyonkarahisar Çadırı İlgi Odağı Oldu

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde, 19. Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şöleni düzenlendi. Yörük Şölenine Afyonkarahisar’dan da katılarak Yörük kültürü ve Afyonkarahisar’ın kültür ve turizm değerleri başarı ile tanıtıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet Tanır “Muğla Seydikemer ilçesinde düzenlenen ve bölgenin en büyük Yörük şölenlerinden biri olan Beşkaza Yaylaları 19. Yörük Türkmen Kültür Şöleni’ne ilimizi temsilen katıldık. Afyonkarahisar olarak Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın himayelerinde ilimizi tanıtırken daha çok Yörük kültürüne destek olmak, yaşatmak istedik. Çadırımız ilgi odağı haline geldi. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi, milletvekilleri, yörük obaları, yörük dernekleri, sanatçılar ve halkın yoğun ziyaret ettiği merkez çadır haline geldi. Kanal a’ nın ilgisini çeken çadırımızda çekim yaptılar. 19. Yörük şölenini düzenleyen 22. Dönem milletvekili ve Yörük beyi Sayın Ali Boğa ve tertip komitesi ile emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Ayrıca Afyonkarahisar Belediyesine, İl Özel İdaresine, Sandıklı Belediyesine, İkbal Şekerlemeye, Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Derneği Başkanı Osman Taşpınar olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Şölende; İlimizi tanıtıcı broşürler, Afyonkarahisar türküleri, fotoblok baskı fotoğraflardan oluşan sergi, flama bayraklar, ebru, Taş Medresedeki ustalarımızın ürettiği yemeni, keçe ustası Tahsin Düzağaç’ın keçeleri, lokum ve leblebi ikramı vb. ile il tanıtıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Burdur Milletvekilleri, Reşat Petek Bayram Özçelik, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, pek çok sanatçı Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açılan ve Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Derneği’nin de yer aldığı çadırı ziyaret etti.

Afyonkarahisar’ı temsilen İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet Tanır, Ertuğrulgazi Yörük Türkmen dernekleri başkanı Osman Taşpınar, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi personelleri ile temsil edildi.

İlçeye bağlı Boğalar Mahallesi’nde yapılan şölene, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk, Hasan Özyer ile protokol üyeleri, yörükler ve vatandaşlar katıldı.

Coşkuyla gerçekleştirilen Yörük Şöleni halkın büyük beğenisini topladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı