Fatih TunçKöşe YazılarıKültür-SanatTiyatroYazarlar

Bir Gülden Bin Bahçeye

Dünyadaki en anlamlı çiçeklerden biridir gül. Zordur ve zahmetlidir onu yetiştirmek. O nedenle pek de nadir bulunuyor bu zamanda. Pazarlarda satılan yapma güllerden bahsetmiyorum; karşılığında sadece tebessüm ile karşılık bulan mutluluktan, yani Seyhun Sertan hocadan bahsediyorum.

Sanatını hiçbir çıkar gözetmeksizin toplum için yapan nadir sanatçılardan pek de kimse kalmadı günümüzde. Bu geleneği devam ettirmek için elinden geleni hiçbir çıkar gözetmeksizin yapan isimlerden biri bence SEYHUN SERTAN.

Yaptığı çalışmalarda hiç çıkar ve menfi duyguları gözetmeden toplum için elinden geleni yapmaktan kaçmayan önemli bir sanatçı ve yönetmen. Elindeki malzeme ne kadar kötü olursa olsun, o malzemeyi size bir gül bahçesi gibi sunmak için mücadele eden gerçek bir sanatçı. Popülerlikten uzak ve halkın içinde yaşayan ve onların yaşantılarını ders niteliğinde yansıtan yönetmen, sanatçı ve iyi bir dinleyici. Topluma faydalı olabilmek için elinden geleni yapmaktan çekinmeyen Seyhun hoca bence günümüzde popüler şımarıklığı ile ün yapmış bir çok sözde sanatçının 3 gömlek üzerinde.

Gerçek sanatçılar aslında bu ülkede pek de olması gereken yerde olmuyor. Aslında bunun sorumlusu da biziz. Bir gerçek gülü bir çok yapma çiçeğin kuru kabalığına değişebiliyoruz. Sebebi ise gerçek olanı görmekten kaçıyor ve ilerleyen teknolojide kendi değerlerimizi kaybetmeyi umursamıyoruz. Seyhun hoca ve onun gibi ciddi manada sanatı toplum için yapma mücadelesi veren sanatçılar olduğu sürece gerçek güller kalabalık olmasa da her daim var olacak.

Seyhun Hocanın verdiği bu emekler elbet bir gün koskocaman bir gül bahçesine dönüşecek. Önemli olan kalıcı ve samimi değerler var edebilmek. Seyhun hocamın bu mücadelesi yapma çiçekler kadar kalabalık olmasa da eminim gerçek güllerin varlığının devamı için devam edip ilerleyecek.

Bir aciz sanatsever olarak kendisine ve ekip arkadaşlarına saygılarımı sunuyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Fatih TUNÇ

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı