AfyonkarahisarEtkinlikGündemKültür-SanatManşetMüzik

16. KLASİK MÜZİK FESTİVALİ BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Belediyesi ve NG Afyon’un katkılarıyla bu yıl 16. sı düzenlenen Klasik Müzik Festivali başladı. Güral Termal Otel’de düzenlenen açılışa Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Belediye Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık, Yüntaş Genel Müdürü Mehmet Sarlık festivale destek veren sponsor firma yetkilileri, işadamları ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Festivalin açılış konuşmasını yapan Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, Klasik Müzik Festivali’ni Afyonkarahisar’da 16.’sını düzenlemekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Festivale destek olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, Vali Aziz Yıldırım’a, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a, İşadamı Nafi Güral’a ve tüm firmalara ayrıca teşekkürlerini sunan Başkadem, Afyonkarahisar’a sanatın gelişmesi adına gösterdikleri çabanın artarak devam edeceğini bildirdi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise böylesi uluslar arası organizasyona destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek Afyonkarahisar gibi bir Anadolu şehrinde Klasik Müzik Festivali’nin16 yıldır ara vermeden istikrarla devam etmesinin büyük bir başarı örneği olduğunu söyledi.

“FESTİVAL ŞEHRİMİZİN BİR BAŞARISIDIR”

Afyonkarahisar Belediyesi’nin bu yıl festivale ciddi bir katkı sağladığını ifade eden Başkan Çoban; “Büyükşehirlerde bile bu denli başarıyı görmek mümkün değildir. Ünlü gazeteciler, büyük gazete ve televizyonlar bu faaliyeti kimisi canlı yayınlıyor, kimisi çok geniş yer veriyor. Köşe yazarlarımız yazılarında bu konuya değiniyor ve yine ülkemizin sanatıyla ilgili görüş bildiren sanat çevreleri de bu konuda çok güzel şeyler yazıyorlar. Bu da bence şehrimizin bir başarısıdır. Festivalimize ülkemizden ve yurt dışından gelerek bizleri yalnız bırakmayan sanatçılarımıza Afyonkarahisar’dan teşrif eden hemşehrilerimize hoş geldiniz diyorum.” dedi.

“TÜRK MÜZİĞİ VE DÜNYA MÜZİĞİ ADINA GURUR DUYUYORUM”

Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem’in başarısından da söz eden Başkan Çoban; “Afyonkarahisarlı olmasından onur ve gurur duyduğumuz Hüseyin Başkadem kardeşimiz 16 yıldır büyük bir azim, fedakarlıkla inanılmaz bir başarı içerisine girdi. Bu istikrarını başarısını azaltmadan ileriye götürdü. Kardeşimizle Türk müziği ve dünya müziği adına gurur duyuyorum. Kendisini tek kişilik ordu olarak nitelendiriyorum. Başarısının hem Türkiye’ye, hem de dünyaya örnek olduğunu hissediyorum. Afyonkarahisar Belediyesi olarak böyle güzel bir etkinliğe destek vermekten kendi adıma ve çalışma arkadaşlarım adına memnun olduğumu ifade ediyorum” diye konuştu.

“MÜZİK EVRENSELDİR KURALI, KLASİK MÜZİK İÇİN DE GEÇERLİ”

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım ise Afyonkarahisar’da böylesi bir organizasyonu gerçekleştirmenin yüksek bir başarıyı da beraberinde getirdiğini söyledi. Vali Yıldırım; “Böyle bir Anadolu şehrinde 16 yıldan bu tarafa devam eden festivali yapabilmek oldukça yüksek bir başarıyı gerektiriyor. Klasik Müzik kültürü bizim kültürümüzü çok sonraları belki zenginleştirdi. Müzik dediğimizde mutlaka evrensel anlamda bir takım konular var, evrensel anlamda bir takım tınlar var. Müzik evrenseldir kuralı, klasik müzik için de geçerli. Müzik zevkinin gelişmesinde oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz klasik müzik, kültürümüze yeni katkılarda bulunuyor. Belki Anadolu topraklarından doğmadı Klasik Müzik ama Anadolu topraklarında yetişen siz değerli insanlar bu kültüre sahip çıktı ve bugün Afyonkarahisar gibi Anadolu şehrinde bile 16.’sı yapılabiliyor. Bu anlamda gayret gösteren Hüseyin Bey’i ve dünyanın dört bir tarafından gelen değerli sanatçılarımızı ve ortaya koyacakları müziklerde, bestelerde ve bu besteleri yapanları sizlerin huzurunda tebrik ediyorum” diye konuştu. Prag’ın önemli müzisyenlerinden David Danel ve İvan Siller’in konseriyle başlayan konser büyük bir ilgiyle izlendi. Konser sonunda Vali Aziz Yıldırım ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, konuk sanatçılara teşekkür ederek çiçek takdim etti. Konserin ardından Nadir Ede tarafından hazırlanan “Yüzyıl önce, yüzyıl sonra İstanbul” fotoğraf sergisi gezildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı