GündemKültür-SanatManşetMilli Kültür Şurası

III. Milli Kültür Şûrası Toplanıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen III. Milli Kültür Şûrası, 03-05 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek. Şûra kapsamında, 17 ana başlık altında komisyonlar toplanacak ve Kültür Politikaları için konuşmalar, sunumlar ve raporlar hazırlanacak.

Şûrada milli ve manevi değerler üzerine İlber Ortaylı, İbrahim Kalın, Mehmet Genç ve Nabi Avcı gibi önemli isimlerin oluşturduğu komisyonlar toplanacak ve kültürümüzün geçmişi, mevcut durumu ile geleceği masaya yatırılıp raporlar oluşturulacak.

Şûranın amacı ve kapsamı

Şûranın amacı, Millî, manevî, kültürel değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, yaymak, tanıtmak ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

Şûra kapsamında, 17 ana başlık altında toplanacak komisyonlarda yazar, sanatçı, kültür insanı ve akademisyenler tarafından sunumlar yapılarak müzakere edilecek ve Yeni Kültür Politikalarına esas teşkil etmek üzere bir nihaî rapor hazırlanacaktır.

Komisyonlar
* Kültür Politikaları Komisyonu
* Kültür Diplomasisi Komisyonu
* Kültür Ekonomisi Komisyonu
* Kültür Varlıkları, Müzeler ve Arkeoloji Komisyonu
* Sahne Sanatları Komisyonu
* Sinema, Radyo ve Televizyon Komisyonu
* Müzik Komisyonu
* Görsel Sanatlar Komisyonu
* Dil ve Edebiyat Komisyonu
* Yayıncılık ve Kütüphanecilik Komisyonu
* Medya ve Kültür Komisyonu
* Çocuk ve Kültür Komisyonu
* Mimari ve Kültür Komisyonu
* Şehir ve Kültür Komisyonu
* Yerel Yönetimler ve Kültür Komisyonu
* Yurtdışı Türkler ve Kültür Komisyonu
* Aile ve Kültür Komisyonu

Şûra Programı

Şûranın ilk gününde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı açılış programı olacaktır. Açılış ve protokol konuşmalarından sonra yöneticiliğini Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yapacağı, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, İbrahim Kalın, Mehmet Genç, Ahmet Güner Sayar, Atilla Koç, Doğan Hızlan ve İlber Ortaylı’nın katılımıyla iki oturum düzenlenecektir. Küçük bir konserin de verileceği şûrada, 2. ve 3. günler de oturumlar devam edecek ve son gün raporlar sunulacaktır.

Şura programı hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı