AfyonkarahisarEtkinlikKültür-SanatManşetSivil ToplumTiyatro

“Göçün Orta Yeri Hüzün” Adlı Belgesel Gösterimi Gerçekleştirildi

Frig Fotoğraf Derneği tarafından Karahisar Gençlik Merkezi’nde “Göçün Orta Yeri Hüzün” adlı belgesel fotoğraf gösterimi gerçekleştirildi.

1989 yılında Bulgaristan’dan zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlarımızın dramını fotoğraflarla gözler önüne seren belgesel çalışması salonda bulunanlar tarafından ilgiyle izlendi.

Gazeteci Behiç Günalan, o günlere tanıklık ederek çektiği fotoğraflardan derlediği çalışma için şunları söylüyor:

“Her insan başlı başına bir hikaye. Her biri bir roman ya da film senaryosunun konusu. Bu göç bir zorunluluktu. Hani iradeniz ve isteğinizle daha iyi koşullarda yaşamayı umut ederek bir coğrafyadan başka bir coğrafyaya göç edersiniz. Tarihin sayfaları bu göç serüvenleriyle doludur. Zorunluluktu derken, bu tanıdık bildik, hele de bizim toplumumuza hiç de yabancı olmayan toplumsal hareketi kastetmiyorum. 1989’da yaşanan zorunlu göç, bir kovulmadır, doğup büyüdüğünüz yaşayıp gömüldüğünüz topraklardan köklerinizin sökülüp atılmasıdır. Bir gecede yaka paça sınır dışı edilmedir. 1989 göçünde bu zorunluluk tanımlamasını ıskalarsak, göçün dramını, trajedisini, dehşetini doğru anlayıp algılayamayız. Tarlada çalışıyorsunuz, bir devlet görevlisi geliyor, ertesi gün ülkeyi terk etmenizi istiyor. Evinizde, fabrikanızda da aynı durum. Üç çocuğun varsa ikisini yanına alıp birini bırakıyorsun. Ailenin annesi trenle, babası karayoluyla gönderiliyor. Her aile parçalanmış bir biçimde göçe zorlanıyor. Annenizi, babanızı, eşinizi, dostunuzu, kardeşinizi, yakın akrabanızı, sevgilinizi, yavuklunuzu geride bırakıp yeni bir dünyaya sonu bilinmeyen yeni bir hayata gönderiliyorsunuz. Bütün maddi ve manevi birikimlerinizi kaybediyorsunuz. Böyle bir psikolojiyi, böyle bir umutsuzluğu, böyle bir çaresizliği, teslimiyet ve karamsarlığı düşünsenize. Her birinin ruhlarını devasa tusunamiler teslim almış, her birinin gelecekleri tuz buz olmuş…”

Fotoğraflardan oluşan belgesel çalışmasını izleyenler arasında turne kapsamında Afyonkarahisar’da bulunan Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, Frig Fotoğraf Derneği Başkanı Murat Özçelik, Av. Hatice Gök,  Risus Sanat Dernek Başkanı Seyhun Sertan, Risus Sanat YK Üyesi Fulya Coşgun ve tiyatro oyuncusu Mehmet Yetere’nin yanı sıra fotoğraf ve tiyatroyla ilgilenen sanatseverler ve gençlik merkezinden gençler de yer aldı.

Belgesel gösteriminin ardından Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü “Göçün Orta Yeri Hüzün” adlı çalışmayla ilgili bir konuşma yaparak, tiyatro sanatı ve turne kapsamında sahnelenecek olan “Midas’ın Kulakları” adlı oyun üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşinin ardından Afyon Frig Fotoğraf Derneği Başkanı Murat Özçelik’in, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş’e plaket takdimiyle program sona erdi.

Behiç Günalan kimdir?

Asli mesleğim gazetecilik. Uzun yıllar Hürriyet Gazetesi ve bağlı kuruluşlarında haber alanında gazetecilik yaptım. Emekli olduktan sonra aktif gazetecilik hayatından çekildim. Halen Edirne’de yaşıyorum. Bu kentte bulunmamın nedeni de Trakya’da bölgesel ve profesyonel bir haber ağını örgütlemem için 1989 yılında Edirne’ye görevli gelmemdir. İstanbul Üsküdar doğumluyum. Nesli tükenmekte olan bir İstanbulluyum. 1952 doğumluyum. İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı mezunuyum. Biri kız iki çocuğum var. Çiçeği burnumda bir dedeyim. Trakya Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi’nde gazetecilik üstüne mesleki dersler ve fotoğrafçılık dersleri verdim ve vermeye devam ediyorum. Emekli olduktan sonra sanat fotoğrafçılığına yoğunlaştım.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı