Fatih TunçKöşe YazılarıYazarlar

“Evet”in “Hayır”ı Olur Mu?

“Bir zamanlar TRT kanalında bir oyun oynanırdı. Sorduğunuz sorulara Evet yada Hayır demediğiniz zaman oyunu kazanırdınız. Oyunu kazanmak için Evet yada Hayır dememek istesek de sonuç itibari ile edindiğimiz alışkanlık elbet bizi Evet yada Hayıra götürürdü. Şimdi halkın yapacağı bu seçimde iki seçenek var. Ya Evet ya da Hayır! Yani oyuna göre hangisini söylerseniz söyleyin kaybediyorsunuz.”

Toplum olarak anlayamadığımız bir çok konu var aslında. Ülkede bir çok sorun yerli yerinde duruyorken nereden çıktı bu referandum. Bu seçim, işsizlik oranını, emeklinin maaşını, ekmek, gaz, petrol fiyatlarını düzeltebilecek mi ? Bunlar bir yana dursun, suç işleme oranlarının gün ve gün arttığı, neredeyse ölüm haberlerinin medyadan eksik olmadığı bu durum huzur ortamına dönüşecek mi ?

Bu belirttiğim konular tabi ki bir kaç sorundan biri. En büyük sorun ise insanlar özgür ve bağımsız olup olmadıklarının farkına varacak mı? Seçimlerde oylarını kullanırken ne için oy atacaklarının bilincinde bile değil kimse. Herkes bir Evet bir Hayır diye tutturmuş. Biz Hayır ya da Evet dersek cidden ne değişecek? Teknoloji alanında dışa bağımlılığımız bitecek mi? Yoksa daha önce hiçbir ülkenin gidemediği gezegenlere biz gidebilecek miyiz? Ne işimiz var bizim uzayda diyenler olacak, haklılar aslında. Daha köy yolu bile olmayan bir ülkeyiz. Babasının oğlunun cansız bedenini çuvalda taşıyan bir ülke. Kürt, Türk kardeş deyip birbirinin acılarını, nefretlerini kıyaslayan bir ülke. Yani benim anlamadığım konu şu; ne olacak bu referandum Evet yada Hayır ile neticelendirilirse? İkisinde de halka bir faydası yok. Aslında Evet çıkarsa halkın tamamıyla özgürlüğünden vazgeçmesi var. Zaten eskiden de bu vardı ya, şimdi halk kendi eliyle bu durumu resmileştirecek. Bütün mesele bu. Herkes şarkılar yazmış, bir birlerine davetler yollamış, hadi sende Evet yada Hayır’a gel diye. Hani ben bu durumun bunları bir yana bırakıp, barışa, huzura ve özgürlüğe gel olmasını isterdim. Ama nerde, aydınlar ve entelektüeller bile durumu Evet’in Hayır’ına çevirmiş.

Bu seçimde kazanan bir taraf olacak ama hangisi olursa olsun sonuç itibari ile kaybeden yine halk olacak. Bu benim acizane fikrim. Bir ülkede ekonomi, eğitim yerinde sayıyor, sanayi bir türlü ilerlemiyorsa o ülkeyi hiç bir evet yada hayır kesinlikle kurtaramayacak. Bir ülkede doğumdan çok ölüm gerçekleşiyor, çocuklar ve kadınlar öldürüyor, hukuk ve adalet işlemiyorsa Evet yada Hayır olumlu yada olumsuz bir kelime olmaktan öteye varamaz.

Bu kadar çok sorun bir yana dursun bir iki kelimelik özgürlüğümüz var şu anda. O nedenle halk bu oyunu iyi kullanmalı. Hani bu kadar çok sorun içinde biraz düşünmeli ve bence gökyüzüne bakma umutlarını yitirmemek için Hayır demeli.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı