EğitimKöşe YazılarıKültür-SanatTiyatroYazarlarYrd.Doç.Dr. Rasim Aşın

GENÇ MEZUNLAR ANADOLU’DA TİYATRO HAREKETİNİ BAŞLATIYOR!

DEVLET VE ŞEHİR TİYATROLARINDA SÖZLEŞMELİ OYUNCU OLAMAMAYI FIRSATA ÇEVİRMEK…

Biraz iç karartıcı ama..Özellikle Konservatuar ve GSf lerde Tİyatro okuyanların bilmesinde fayda var…

BU VİDEOYU İZLEDİKTEN SONRA AKLIMA GELEN İLK ATA SÖZÜ İSE AŞAĞIDAKİ OLDU.. 😞

”Bu devirde kimse Sultan değil / Hükümdar değil Bezirgân değil
Bu kadar güvenme hiç kendine / Kimse Şah değil Padişah değil..”

DAYANIN GENÇLER…

ANADOLU DA TİYATRO YAPANLARIN SAYISINI ÇOĞALTMA GİRİŞİMİ

GSF VE KONSERVATUVARLARDAN mezun olacağınıza yakın son sınıfta mutlaka PEDAGOJİK FORMASYON alınız. DEVLET KURUMLARINDA VE İSTANBUL ANKARA GİBİ BÜYÜK ŞEHİRLERDE ÇALIŞMA ARAYIŞINIZA ALTERNATİF OLARAK ANADOLU’NUN DİĞER İL-İLÇELERİNDE, doğup büyüğünüz şehirlerde de tiyatro yapabilme arayışını da düşününüz..

Yaşadığınız şehirde nitelikli tiyatro yapanların ve izleyicilerin oluşumuna katkıda bulunarak ekonomik olarak da oldukça iyi gelir elde edebileceğinizi görmenizi isterim..

Anadolu şehirlerinde tiyatro ile meşgul olarak DEVLET TİYATROLARI, ŞEHİR TİYATROLARI, ÖZEL TİYATRO ve TV DİZİ – SİNEMALARDA Ufak tefek ücretlerle mesleğiniz yapma arayışına;
karın tokluğuna çalışmaya karşı alternatifiniz olsun.. Ayrıca iletişim çağındayız.. Cast menejerleri vasıtası ile sizin show reel-video-foto folyonuzu gören büyükşehirlerdeki sinema dizi yapımcı-yönetmenleri sizi çekime davet ederse, çekim süresince gidip gelmenizde bir sıkıntı da olmaz.

GENÇLER okulunuzun son sınıfında alanınızı öğrenirken öğrendiğinizi ve bildiğinizi daha iyi öğretebilmek için Pedagojjk formasyon alarak ÖĞRETMEYİ ÖĞRENİN..

Sanatınızı özellikle 5-12 yaş grubu çocuklara pedagojik ve psikoloji açılardan DOĞRU ÇOCUK TİYATROSU YAZIN, YAZDIRIN, SAHNELEYİN, OYNAYIN, YÖNETİN. ÖĞRETİN..

Ayrıca İLK-ORTA VE LİSELERDE Halk eğitim Merkezleri kanalı ile UYGULAMALI TİYATRO KURSLARI vererek tiyatro izleyicisinin nitelikli olmasını sağlayın;

Tiyatro yapan çocuk-gençlerin sayısının çoğalmasına katkıda bulunun;

Önümüzdeki 10-15 yıl içinde tiyatro izlemeyi seven-isteyen bir nesil oluşmasına katkı vererek sanatınızı önemseyenlerin sayısını çoğaltın..

YAŞ ve EĞİTİM PSİKOLOJİSİ ESASINDA hazırlayacağınız çocuk, gençlik ve yetişkin oyunlarınızı izlemek isteyenlerin artması ile arzu ettiğiniz SAYGINLIĞA ve GELİRE de kavuşabilirsiniz ilerde..

Hertürlü öneri ve paylaşımlar için manevi desteğim sizlerle genç sanatdaşlarım..

GENÇ MEZUNLAR ANADOLU DA TİYATRO HAREKETİNİ BAŞLATMIŞ OLUN!
Yrd.Doç.Dr. Rasim Aşın
0551 407 15 25 oyunrasimasin@hotmail.com

****************************************
DEVLET TİYATROLARI’NDA SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMANIN ÇOK SIKINTILI OLDUĞUNU GÖSTEREN 7 GERÇEK!

Devlet Tiyatroları’nda Sözleşmeli Çalışmanın Çok Sıkıntılı Olduğunu Gösteren 7 Gerçek

Oyunculuğun “er meydanı” bildiğiniz üzere tiyatrolardır. Tiyatrolar, sanat dallarının neredeyse tümünden nasibini almış, gerçeği değil, gölgesini yansıtan, her oyunda farklı dünyalar yaratıp, zamana kafa tutabilen yegane sanat eserleridir. Yani bir nevi sanatın şah damarı da diyebiliriz tiyatrolar için.
Tiyatro oyunlarının parlayan yıldız oyuncuları ise, konservatuvar mezunu, fazla oranda yetenek sahibi ve seçilmiş kişilerdir. Bilmeyenleriniz için bu kişiler, son derece yoğun bir mesai gerektiren prova ve emeklerin karşılığında yalnızca oyun sonrası izleyicilerin alkışlarıyla mükâfatlandırılırlar. (aldıkları komik rakamlardan bahsetmiyoruz bile…) Sigorta konusuna gelecek olursak, eğer Devlet Tiyatroları’nda kadrosuz olarak değil de sözleşmeli olarak çalışan bir oyuncuysanız, sigortanız yalnızca oynadığınız gün olarak yatar. Yani emeklilik sizin için hayal üstü bir hayaldir…

1. Belirli, sabit bir maaşınızın asla ve asla olmaması

Muhtemelen olmayacak da…

2. Sigortanızın her gün değil, yalnızca oynadığınız gün kadar yatması

Ne kadar gün oynarsanız, o kadar gün olarak sigortanız yatmış oluyor. Yani ne kadar oynarsanız o kadar para kazanmış oluyorsunuz. Ancak şöyle bir gerçek var ki, eğer kadrolu bir devlet sanatçısıysanız, aktif olarak bir oyunda oynamadığınız halde ödemeleriniz yapılır…

3. Muhtemelen hayatınız boyunca emekli olamayacak olmanız

4. Yer aldığınız oyundan bir sebep göstererek veya göstermeyerek ayrılma şansınızın olmaması

Elbette ki böyle bir hakkınız var ancak bedelleri de var. Adınız bir A4 kağıdının üzerine müdüriyette bir panoya, “Bu kişi bir daha asla oyuna alınmayacak” şeklinde kara listeye alınabilir. Bu da bir daha sözleşmeli insanların girdiği sınavların hiçbirine giremeyeceğinizi işaret eder.

5. Oyun seçmelerinin tamamen karpuz seçer gibi yapılıyor olması

Şanslıysanız yönetmenin, yönetmen yardımcısının, koreografın ya da müzik direktörünün bir yakını veya akrabasısınızdır…

6. Kadrolu devlet sanatçılarının egoları altında ezilecek olmanız

Hiçbir konservatuar mezunu bir diğerinin düşmanı olmamalı kanaatimizce. Birlikten kuvvet doğar

7. “Kota doldu” mazeretiyle, bir telefonla her an oyundan çıkarılma ihtimalinizin olması

Oyuna alındığınıza dair sözleşme imzalamış olmanız hiçbir şeyi değiştirmiyor, bilginize…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı