AfyonkarahisarEdebiyatGündemKültür-Sanat

Ahmet Tunca “Sarıkamış Kara Düşen Canlar” Kitabıyla İmza Gününde

Gazeteci Yazar Ahmet Tunca’nın bizzat gezip görerek incelediği bölgeden derlediği bilgilerle kaleme aldığı ‘Sarıkamış Kara Düşen Canlar’ adlı kitabı için düzenlenen imza gününe katılım yoğun oldu.

Gazeteci, radyo programcısı, eğitimci, yazar Ahmet Tunca, dün “Sarıkamış-Kara Düşen Canlar” adlı kitabını imzaladı. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği imza gününde kitaplarını imzalayan Tunca, “Sarıkamış’ta yaşananları herkesin, özellikle gençlerin bilmesi gerekir” diye konuştu.

1914-1915 yılları arasında Sarıkamış’ta yaşanan ve binlerce Türk askerinin şehit olduğu Sarıkamış faciasını, bölgede yaptığı incelemelerinin “Sarıkamış Kara Düşen Canlar” adıyla bir kitapta toplayan Ahmet Tunca, dün Kurtuluş Gazetesi’nde imza günü düzenledi. Kurtuluş Gazetesi’nde “Ufuk” adlı köşede günlük olarak yazılarını kaleme alan Ahmet Tunca’nın imza gününe gençler büyük ilgi gösterdi.

ŞUHUTLU RECEP ONBAŞIYA BORCUMU ÖDEDİM

Tunca, düzenlenen imza gününde manevi hayatında çok özel bir önemi olan Sarıkamış’ta yaşananları tarih kitabı dışında bir anlatım formatıyla kaleme aldığını, tarihimiz içinde yer alan ve son kara savaşı olarak bilinen Sarıkamış faciası ile ilgili düşüncelerini satırlara taşıdığını ve yaşanan tüm olayların kısa bir özetini kitabın tümünde okuyuculara aktardığını ifade etti.

Kitabın yazımı aşamasında kendisi gibi aslen Şuhutlu olan ve Sarıkamış olaylarında şehit düşen Recep Onbaşının hayatından çok etkilendiğini belirten Gazeteci Yazar Ahmet Tunca, “Sarıkamış olaylarında şehit düşen Şuhutlu Recep Onbaşıya böyle bir kitap yazmak manevi hayatımın ruhaniyetinde bir borç haline gelmişti bugün ne mutlu ki o borcumu ödemeyi Allah bana nasip etti” dedi.

AHMET TUNCA KİMDİR?

Gazeteci Yazar Ahmet Tunca, 1949 yılında Şuhut İlçesine bağlı Karaadilli kasabasında dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıftan ayrılan Tunca iki yılık önlisans eğitimini tamamlayarak çeşitli ilköğretim okullarında öğretmenlik ve müdürlük görevlerinde bulundu. Son olarak Milli Eğitim Şube Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Başkanlığı yapan Ahmet Tunca 1995 yılında memuriyet görevinden emekli oldu. Emeklilik sonrası sosyal hayata dönük çalışmaların bir fiil içerisinde yer alan Ahmet Tunca, bir süre Adil Spor Kulüp Başkanlığı, Kızılay Afyon Şubesi Sekreterliği ve merkez delegeliği görevleriyle birlikte 25 bin öğrenciye dönük sosyal yardımlaşmayı pekiştirici ve Kızılay’ın önemiyle ilgili düzenlenen konferanslarda görev aldı. Aynı zamanda 30 yıldan fazla çeşitli yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapan Ahmet Tunca evli ve 2 çocuk babasıdır. Tunca’nın yayınlanma hazır 5 kitabı daha bulunuyor.

Kaynak: Kurtuluş Gazetesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı