Canan ÖztürkKöşe YazılarıYazarlar

Hedef Odaklı

Hedefiniz var mı?

Varsa peki ya gerçekten istiyor musunuz?

Hayatını sorgulayan birçok insan var. Büyük ihtimalle siz de zaman zaman sorgulamışsınızdır. Nerede hata yaptım? Neden yükselemiyorum? Neden bunlar hep benim başıma geliyor? Ben gerçekten böyle bir dünyayı mı hak ediyorum? gibi…

Cevaplarını aramayı denediniz mi?

Mesela mutlu uyanıp her şey her zamanki seyrinde ve belki de olumsuzluklarla giderken bile hiç mutlu olmayı denediniz mi? Siz bir katın ki iki olsun. Önce istemek, inanmak ve çabalamak gerekir. Gerçekten bir şey istiyorsanız hedefinizde bir şeyler ister. Öncelikle kararlılık sonrasında uygulama ister. Deneme ve defalarca yanılma ile yoğun çalışma ister. Şanslı değilseniz veyahut şanstan bir şeyler beklemiyorsanız, ne zaman istediğimiz anında oldu ki? “Hiçbir zaman”.

Kimse sizden en başta mükemmel sonuçlar veya Polyanna olmanızı beklemez. Bekliyormuş gibi yapanlar yok değil ama beklemezler emin olun. Ayrıca kimse aptal da değildir. Hemen hepimizin (Homo Sapiensler olarak) muhakkak bilinen bilinmeyen gizli yetenekleri vardır.

Robert J. Sternberg, 1994 yılında yayınlanan “In Searc Of Human Mind” isimli kitabında; yetenekli insanların neden bir türlü gerçek potansiyellerini açığa çıkaramadıkları konusunu başlıklar altında toplamıştır. İşte zeki, yetenekli insanları başarısızlığa götüren sebeplerden bazıları:

*Motivasyon eksikliği,
*Ani dürtüleri kontrol eksikliği,
*Azim ve vazgeçmeme özelliğinden mahrum olmak,
*Yanlış yeteneklerini kullanmak,
*Sonuca yeterince odaklanamamak,
*Başladığı işi bitirememek,
*Kendine acımak,
*Başlamaktan korkmak,
*Düşüncelerini aksiyona çevirememek,
*Aşırı veya yetersiz özgüven,
*Başarısızlık korkusu,
*Suçlamak,
*Sürekli erteleme ya da sürüncemede bırakma alışkanlığı
…gibi bunlardan sadece bazıları.

İş, aşk ve hatta şansınızı bile değiştirmek sizin elinizde. Yeter ki isteyin. Ne yapacağınızı en iyi siz biliyorsunuz. Hedeflerini seçenlere başarılar dilerim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı