Fatih TunçKöşe YazılarıYazarlar

Doğru Cümle Yanlış Nokta

Bir konu hakkında hiçbir bilgimiz olmasa bile söyleyebilecek bir cümlemiz muhakkak var. Her soruya verebileceğimiz bir cevap, her problemi çözebileceğimiz bir formül ve hatta olmadık bir adresi bile tarif edebilecek kadar yaratıcı bir toplum yapısına sahibiz. Yaratıcı tarafımız iyi olarak kabul edilse de bu durum geleceğimiz için maalesef pek de iyi görünmüyor.

Aslına bakmak gerekirse bu haldeyken bile halen umutluyuz. Umutlu olmamız bir yana dursun, yaptıklarımızın yanlış olduğunu da bir türlü kabul edemiyoruz. Bizim halk olarak en büyük sorunumuz her konuyu ve hatta en basit bir olayı bile gurur meselesi yapmak. Bilmiyoruz desek sanki bütün onurumuz ve şerefimiz yok olacakmış gibi düşünmek. Yoksa art niyet değil mesele, tamamen iyi niyetin bize kaybettirdikleri.

Bazen doğru bir şeyler anlatılırken bile yanlış anlaşılabiliyorsunuz. Durum böyle iken doğru nasıl anlatılır diye düşünmeye başlıyorsunuz. Sonuç itibari ile doğru olanı yanlış anlayan bir kalabalıkta bir bakmışsınız, vatan haini olup çıkmışsınız. Biz toplum olarak önyargıları tavan yapmış, anlamadan ve düşünmeden çok çabuk şaha kalkan bir milletiz. Dinlemeyi seviyoruz aslında ama bir türlü neyi dinlediğimizi düşünüp anlama gereksimi duymuyoruz.

Aslında bu durum araştırmayı, okumayı hiç sevmeyen bir toplum olmamızdan kaynaklı. Araştırmak yerine köy imamının söylediklerine inanırken, Kuran-ı Kerim’e bakıp kendi sorunumuzu çözmeyi bile akıl edemiyoruz. Araştırmak da bir yana dursun; imam olmayan birinin Kuran-ı Kerim’i çok iyi bildiği halde söylediklerine itimat etmiyoruz. Yani biz olayı tamamen görüntüye dayandırıyoruz. Eğer gördüğümüz istediğimiz gibiyse hayır; görmek istemediğimiz gibiyse şer olarak kabul ediyoruz.

Buna benzer birçok örnek gösterilebilir aslında ama hepsini yazsak bile anlaşılmadıktan sonra ne fayda. Bundan öte bence anlatmak bir sanat iken anlatabilmek de bir sanat eseridir. Evet, ortada sanatçı çok ama kimse o sanata ne saygı gösteriyor ne de değer veriyor. Artık toplum olarak doğru ve yanlışlarımızdan sıyrılmak adına anlamaya gayret etmeliyiz. Yoksa anlaşılabilir hiçbir değer kalmayacak.

Sevgilerimle…

Fatih Tunç

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hocam sizce insan kendini daha net bir şekilde nasıl ifade eder yada ne bilim bunun kitap okumakla felan alakası var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı