Fulya CoşgunKöşe YazılarıYaşamYazarlar

Özgür Şehir: Christiania

Öyle şanssız bir insanım ki dünyanın en yaşanılmaz bir hâl aldığı bir dönemde yaşıyorum… Gazeteleri okuyamaz, haberleri izleyemez bir ruh haline büründüm. Her yeni günde yeni cinayetler, yeni tecavüzler, yeni canlı bombalar… Artık dünya kirli ve yaşanılamaz bir yer… Kaçıp gitmek istiyorum bunca kötülüğün olmadığı bir yerlere. Siyasetin, yasaların, paranın hakim olmadığı, sanatın, doğanın, güzelliklerin hakim olduğu bir yerlere… Dünya üzerinde böyle bir yerde mümkün mü?

Evet mümkün; Christiania… Yani özgür şehir… Adeta cennetten bir parça… Kopenhag’da, “L” şeklinde uzanan temiz bir gölün kuzey batısında, 34 hektar ve 850 nüfuslu küçük bir köy. Aslında kendine ait bir bayrağı ve yasaları olan, özerkliğini ilan etmiş bir ülke. Christiania halkı uzun süre polisle çatışmış ve sonunda devlet yöneticileri pes ederek bu halkı kendi haline bırakmış. Bu nedenle köyün girişindeki kapıda “Polis giremez!” yazıyor. Kapıda yazan kurallardan birisi; “Koşma, eğlen!” bir diğeri ise; “Fotoğraf çekmek yasaktır!” Yalnızca kapı girişinde fotoğraf çekmeye müsaade ediliyor.

Çevre ve doğaya çok önem veren Christiania halkı, köyde motorlu taşıtların kullanılmasına da izin vermiyor. İnsanlar sadece bisiklet, midilli ve gondol ile ulaşımlarını sağlıyorlar.

Her biri adeta bir sanat abidesi olan evlerin tamamını halk kendisi yapmış. Ayrıca köyde 20 tane bar, çok sayıda kafe ve restoran, konser ve tiyatro salonu var. Halk geçimini kendi ürettikleri tarım ürünlerini, el becerileriyle yaptıkları ürünleri sokakta turistlere satarak sağlıyor.

Sokakta dolaşırken gördüğünüz her şey bir sanat abidesi. Ne yana dönseniz Tanrı’nın inşa ettiği muhteşem sanat eserinin üzerine, güzel insanlar tarafından inşa edilmiş muazzam sanat eserlerini görüyorsunuz. Her sokaktan ayrı bir melodi duyuyorsunuz. Christiania’da iseniz hiç tanımadığınız insanların size gülümseyip, sizinle sohbet etmesini yadırgamamalısınız.

Öğrendiğime göre, çok nadiren de olsa hırsızlık gibi suçların işlendiği de oluyormuş. Bu tarz tatsız olaylar karşısında tek ceza; halk tarafından dışlanarak, köyü terk etmekmiş.

Gri beton yığını haline dönüşmüş, insanların birbirine gülümsemediği, sevginin yok olup, kötülüğün hakim olduğu büyük şehirlerden kaçmak isteyenler için ideal bir şehir. Kim olduğunuzun değil, insan olduğunuzun önemli olduğu bu harika şehre bir an önce taşınıp, sistemin kölesi olmaktan kurtulmalıyım diye düşünüyorum.

Christiania; özgür şehir… Özgür ruhum, buram buram sanat kokan bu cennet bahçesi köyde huzur bulacak…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı