AfyonkarahisarKültür-SanatTiyatro

Afyonkarahisar tiyatro kültüründe sınıfta kaldı

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Afyonkarahisar’da 2015 yılında 3 tiyatro salonunda, 15 eser ve 42 gösterinin sergilendiği belirtildi.

Konu ile ilgili TÜİK’ten yapılan yazılı açıklamada Afyonkarahisar’ın, Uşak ile birlikte Ege bölgesi illeri arasında en az tiyatro ve gösteri sunulan kentler olduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ege Bölgesi illerine bakıldığında 2014-2015 sezonunda tiyatro salonu, oynanan eser, gösteri ve seyirci sayısı en yüksek olan il 62 tiyatro salonu, 502 oynanan eser, bin 331 gösteri ve 273 bin 226 seyirci ile İzmir olurken, tiyatro salonu sayısı en düşük olan iller 3 salon ile Afyonkarahisar ve Uşak, oynanan eser sayısı en düşük olan il 8 eser ile Kütahya, gösteri sayısı en düşük olan il 42 gösteri ile Afyonkarahisar, seyirci sayısı en düşük olan il ise 12 bin 66 seyirci ile Uşak olmuştur.

2014-2015 sezonunda Afyonkarahisar ilindeki 3 tiyatro salonunda 790 koltuk bulunmaktadır. Afyonkarahisar ilindeki 3 tiyatro salonunun 3’ü de çok amaçlı salon olarak yapılmış olup bu salonların hepsinde havalandırma sistemi bulunmaktadır. Afyonkarahisar en fazla tiyatro salonu bakımından Türkiye’de 40. il, Ege Bölgesi illeri arasında 7. il konumdadır. En fazla oynanan eser sayısında, Afyonkarahisar toplam 15 eser ile Türkiye’de 51. konumundadır. En fazla gösteri sayısında, Afyonkarahisar toplam 42 gösteri ile Türkiye’de 44., Ege Bölgesi illeri arasında sonuncu il konumundadır. En fazla seyirci sayısına bakıldığında ise Afyonkarahisar 12 bin 430 seyirci ile Türkiye’de 40., Ege Bölgesi illeri arasında 7. il konumundadır. Afyonkarahisar ilinde oynanan eserlerin ve gösterilerin tamamı yerlidir.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı