AfyonkarahisarEğitimEtkinlikKültür-SanatManşet

Dinar’da “Türkçe Şöleni” gerçekleştirildi

 

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde “Kaşgar’dan Dinar’a Divanü Lügati’t Türk Türkçemiz” adı altında 10. Ulusal Türkçe Okuma ve Öykü Yazma Şöleni gerçekleştirildi.

Dinar İlçe Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk bırakma, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan Türkçe Şöleni etkinliklerinde kitap okuma, öykü yazma ve şiir yarışmaları düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen programda farkındalık oluşturarak Türkçeyi korumak ve dışarıdan yabancı kelimelerin girmesini engellemek amaçlandı.

Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu, “ ‘Ustada kalırsa bu öksüz yapı, onu sürdürmeyen çırak utansın’ düsturuyla bizler de dilimize sahip çıkmanın verdiği sorumlulukla Ulusal Türkçe Etkinlikleri düzenlemekteyiz. Bugün burada Milli Eğitim Bakanlığımızın, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla ilçemiz Kaymakamı Sayın Mustafa Şahin’in başkanlığında İlçemiz Fatih Ortaokulu, Şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal Ortaokulu ve Dinar İmam Hatip Ortaokulu’nun düzenlemiş olduğu “Kaşgar’dan Dinar’a Dîvânü Lugâti’t Türk Türkçemiz” Türkçe Etkinliklerinin açılış töreni için toplanmış bulunmaktayız” dedi.

İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin ise yaptığı konuşmada, “Biz bu yola dilimizi, güzel Türkçemizi korumak, geliştirmek ve gelecek nesillerimize en anlaşılır bir şekilde Türkçemizi sunmak adına Türkçe öğretmenlerimizle yola çıktık. Okuma alışkanlığını da geliştirmek adına böyle bir organizasyon düzenledik.  Sonra ilçemize yayılan bir etkinlik haline geldi. Ulusal ve bölgesel anlamda yapılmaya başlandı. Yarışmaya katılan bütün öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’”dedi.

Etkinlikte Dinar Fatih Ortaokulu, Dinar İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal İlköğretim Okullarının hazırlamış oldukları gösteriler sergilendi.

Açılış konuşmasının ardından Dinar Yeniyol İlkokulu öğrencilerinden oluşan elli kişilik saz ekibi öğretmenleri eşliğinde Türk Halk Müziği konseri sundu.

Fatih Ortaokulu ana sınıfı öğrencilerinin hazırlamış olduğu Kafkas Halk Oyunları gösterisi de büyük bir beğeni kazandı.

Bu gösterilerin akabinde ise Mehmet Çavuş Anadolu Lisesi ve Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterileri davetlilere sunuldu.

Türkçe şöleninin son bölümünde ise Dinar İmam Hatip Ortaokulu Mehteran Takımı gösterisi ile etkinlik sona erdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı