Yaşam

Türkiye’de “Sol” neden halka ulaşamıyor?

“Türkiye’de sol neden halka ulaşamıyor?” sorusuna Ekşi Sözlük’te verilen yirmi cevabı sizler için derledik.

 1. “Türkiye’de sağ neden halka ulaşıyor?” sorusunun cevabını akıl etmenizle çözülecek sorunsal. (le fougueux)2. Çünkü sağ tarafın gündemi sol taraf ile birleşmiyor. Acun’u, salakça kutu yarışmalarını, aptal evlilik programlarını, turabileri, kurtlar vadilerini, Osmanlı dizilerini ve bunlardan dolayı hipnotize olmuş insanları hak, adalet, eşitlik gibi kavramlarla tanıştırmak imkânsız. (n8)3. Halka ulaşmak ne lan? Biri bana açıklasın. Türkiye’de halktan kasıt zam yaptılar ama Erdoğan istese canımı veririm diyen teyze mi? Küçücük çocukları taciz eden din adamları ve onlara inanan kitle mi? Çıkan ses kayıtlarına, çalsa da çırpsa da oyum AKP’ye diyen amca mı? Yoksa hem Kürt, hem alevi, hem kadın düşmanı olmayı aynı anda başaran yüce Anadolu insanı mı? Halk buysa şayet, bu seviyeye inenin g*tünü kesmeliler bence. Halk bu değil, halka inmekten kasıt hiçbir zaman AKP kitlesine inmek olmadı. (en afili 40 karakter)

  4. Sol antiemperyalist, vatansever, bilimsel eğitim talepleri ve bağımsız Türkiye söylemleriyle yürüdüğü zaman halk desteğini almıştı. Ama buna ulusalcı damgası vurup, devlet düşmanlığıyla herkese yakınlaşan karaktersiz ve kafası bulanık insanlar sayesinde solun içi boşaltıldı ve halktan koparıldı. O yüzden bu tartışmalar manasız ve hatalı okumalar üzerine kuruludur. (bozdoganli)

  5. Adamlar birbirlerine ulaşamıyor, halka nasıl ulaşsın? 70 çeşit sol versiyon var. Canı sıkılan, babasına kızan, okulda öğretmeninden düşük not alan, sevgilisinden tekme yiyen yeni bir sol fraksiyon oluşturuyor. Hepsi de ben öz, hakiki sol’um diye ortaya çıkıyor. CHP’nin bile ben sol’um dediği ülkede, hangi sol halka ulaşacak? (tanhu)

  6. Sol sağ hikâye bunlar. Halk siyasetçi değil, çözümcü istiyor. Yol yok, yol yap; okul yok, okul yap; iş yok, iş ver. Bana ne senin teorinden, hayalinden, fikrinden diyor. Bana çare bul lan açım diyor. Sol pratik ve somut çözümler getirmeli. Halk hem sağ hem sol ikisinde de sadece konuşanı sevmiyor. Kısaca bu iş sağ sol işi değil, mal mısınız hala anlamadınız mı? S*kiym senin teorini diyor halk, açım aç… (drkobay)

  7. Hem dövüp hem sevmeyi bilmediğinden. (vosvos)

  8. “Sol ‘dinsizliktir’ yaftasından kurtulamadığı için” şeklinde cevaplanması gereken soru. Halk sol ve sağın ne demek olduğunu, sağ birinin ateist olabileceğini, muhafazakârlığın dindarlık demek olmadığını biliyor mu? Bu kavramların ekonomi ile alakalı olduğunu bilmedikleri sürece çoğu işçi olan Soma halkının yarısının Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy vermesi kaçınılmazdır. (vitamin eksikligi)

  9. 80 darbesi. Darbe öncesinde sol en azından sendikal faaliyetlerle isçi sınıfına ulaşıyordu. Darbe sonrası solcular yurt dışına kaçtı. İşçi sınıfı da dincilere kaldı. Peşin not: 80 darbesi solu da sağı da vurdu diye gelmeyin. Darbeden sonra sağcılar adi suçlardan yargılandı. Solcular ise TCK 141, 142 ve 163 gibi vatana ihanet anlamına gelen suçlardan yargılandı. (saviela)

  10. Son 30 senedir temel sebep Kürt sorunu. Daha önceleri ortalama %35-40 bandında olan sol-sosyal demokrat oylar artık %25-30 civarı. Çünkü bu ülkede adam gibi demokrat bir söylem tuttursan, karşında vatan-millet-sakarya söylemini “yemeye”, vatan kurtarıyoruz ayağına her tür boka dalmaya, hırsıza, uğursuza domalmaya dünden razı %70-75 var. Halkın gerçeğine yakın olmak için madenlerde 300 işçiyi gömmek, kalanları da meydanda tekmelemek lazım çünkü. O zaman %50 oyun garanti. “Bu” halka ulaşmak böyle bir şey çünkü. (ancinsan)

  11. Öldürülmeseler ulaşırlar diye tahmin ediyorum. Yani ortalama bir İslamcı ya da Milliyetçiyle aynı şartlarda hayat sürebilseler muhtemelen ulaşırlar. Ama olmuyor işte. Katlede katlede bir avuç bıraktık zaten. (selim alai)

  12. Bir insanı kandırmak, kandırıldığına inandırmaktan daha kolaydır. (sahtehakikat)

  13. Adamın tek derdi ekmek ve kışın yakacak. Entelektüel hiçbir kaygısı yok! Neyine ulaşacaksın adamın? (ctf)

  14. Solcuların halkı dilinden düşürmemesine rağmen aslında kendilerini halktan üstün görmelerinden sebeptir. (achatla)

  15. Kendini solcu sanan ve devrimci takılan gençlerin neye karşı devrimi hedeflediği ve aslında kendilerinin birer karşı-devrimci olduğu gerçeğinden haberdar olmamaları da etki sebebi. Sen kalk mevcut cumhuriyet kurumuna karşı devrim naraları at, sonra Atatürkçüyüz diye koluna imza attır. Kafalarda deli sorular var arkadaşların. (hayata fransiz)

  16. Çünkü Türkiye’deki sol, sol değil. Sol halkın, ezilmişlerin hakkını savunmak amacı olan bir düşünce biçimidir. Türkiye’deki sol ise daha çok zengin, işçi sınıfını ezen, halkla hiçbir alakası olmayan kaymak üstü bir tabakadır. Türkiye’de sol daha çok din karşıtlarının toplandığı bir gruptur. Aslında sol ne demek bilmeyen bir yığın insanın sol daha havalı gözüküyor diye kendini solcu ilan ettiği bir ülke burası. Hâlbuki sol havalı olana karşı olan bir düşünce sistemidir. Uzun lafın kısası Türkiye’de sol ne idüğü belirsiz, özenti bir düşünce sistemidir. (yu bi ce)

  17. Çünkü sol görüşlü olduğunu savunan insan İslam’a tükaka ederken dinini yaşadığını düşünen müslüman da komünizm, sosyalizm laflarını duyunca aklına direk ateist, kâfir gibi şeyler düşünüyor. Oysa müslümanlık ile komünizm, sosyalizm o kadar birbirlerine benzer ki, önemli olan bu ilişkiyi halka gösterebilmek. İranlı ünlü İslam düşünürü Ali Şeriati’den bir örnek vereyim. Ali Şeriati’ye bir öğrencisi Hz. Muhammed (s.a.v.) ile Karl Marx’ın kafasında savaş halinde olduğunu söyler. Bunun üzerine Ali Şeriati “Müslüman olamıyorsanız Marksist olunuz” cevabını verir. Bu düşünce tarzını halka emekçi, Karl Marx, komünizm gibi laflarla değil de, İslam’dan örneklerle verdiğinde işte o zaman sol halka ulaşır. (mcaninho)

  18. Sol standart bir hayatı garanti eder. İşsiz kalmayacaksın, asgari ücreti ezilmeden insanca yaşayabileceğin seviyeye getireceğim, gıdayı ucuzlatacağım, özlük haklarını vereceğim, halk için depremde yıkılmayacak mütevazı evler yapacağım, iş güvenliğini sağlayacağım, eşitsizlikleri ortadan kaldıracağım, çocuğunu okullarda ücretsiz okutacağım der. Sağ hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir hayali garanti eder. Sen hayatın boyunca işçi kalmayacaksın, zengin olacaksın, bak işini bilenler nasıl evler arabalar alıyor, sen de işini bil kendi işinin patronu ol, parayı bulunca çocuklarını özel okullarda okut, iktidarımızda geniş kredi imkânlarından faydalan der. Sağın söylemleri kısa vadelidir, pratiktir, caziptir. Solun söylemleri uzun vadelidir, sistematik ilerler, ağır işler. Sonuçta sağ iktidara gelir. Sağ iktidara gelince halk: “hani vaatlerin?” dediğinde, “işini bilenleri görmüyor musun, bak Ahmet’in neyi vardı, şimdi 5 dairesi, 2 arabası, tıkır tıkır işleyen dükkânı var. Sen işini bilip, gözünü açmadıysan benim suçum mu” der. (viski raki sarap bira)

  19. Köy Enstitüleri Cumhuriyet’in en önemli eseridir denilmiştir. Çünkü görevleri biatçi zihniyet ile köleleştirilmiş cahil halkı eğitip yetiştirip birey yapmaktı. Birey olmadan demokrasi nasıl olabilirdi. İşte bundan son derece rahatsız olan biatçi sistemin derebeyleri olan aşiretler, demokrat partinin kurulmasını sağladı ve onu iktidara taşıdı. Artık aşiretler meclisteydi, aşiretlerin olduğu, yani biatçi kültürün olduğu bir mecliste demokrasi olabilir miydi? ABD’nin de desteği alınarak ilk hedef Köy Enstitüleri işlevsiz hale getirildi, sonra kapatıldı. Halk tekrar aşiretlerin, şıhların eline köle olarak bırakıldı. ABD’nin Komünist Rusya’ya karşı yeşil kuşak harekâtında Türkiye’deki biatçi yapıyı elinden geldiğince güçlendirip, solu ezdi. Yani Türkiye’de sol’un yaşamasına izin verilmemiştir. Hem içteki aşiret yapısı, hem de Ortadoğu’da kullandığı kukla yönetim tarzını biatçi yapıda daha kolay uygulayabileceğini düşünen ABD buna izin vermemiştir. Köy Enstitüleri ile Nobel Ödülü alabilecek, bilim yolunda ilerleyen gençler yetiştirilirken, Köy Enstitüleri’nden sonrası gençlerin en büyük hayali türkücü olabilmek oldu. Doğru soru: “Türkiye’de sol neden halka ulaştırılmıyor?” Cevap: Çünkü sülükler kana doymaz. (bahves)

  20. Tüm dünyada sol kesimi ezilenler, işçiler yani halk temsil ederken Türkiye’de kuruluşundan bu yana “sol” diye nitelenen güruh elitlerden oluşmuştur. Hâlbuki kafa olarak asla öyle değillerdir. Askerle sürekli ilişki içinde, sermayeyi kontrol eden, halktan kopuk, kendinden olmayanı dışlayan bu kesim ittihatçı geleneğin temsilcileri olup ülkenin siyasi ve sosyal yapısı itibari ile sanki sola yakın görülmüş ancak hiçbir zaman gerçek anlamda öyle olmamışlardır. Bunların solcu olarak nitelendirilmesi insanların soldan kopmasına hatta sola kin duymasına neden olmuştur. Bu yüzdendir ki Türkiye saçma sapan bir ülkedir. (shotcrete)

  eksisozluk.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı