Kültür-SanatManşetSinemaTiyatro

Kavuk Rasim Öztekin’e geçti

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli sembolü olan İsmail Dümbüllü’nün kavuğu, Ferhan Şensoy tarafından Rasim Öztekin’e devredildi.

 

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli sembolü olan İsmail Dümbüllü’nün kavuğu, Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen bir törenle Ferhan Şensoy tarafından Rasim Öztekin’e devredildi.

Aslen Hasan Efendi’ye ait olan ve İsmail Dümbüllü’yle nesilden nesle aktarılan kavuk, önce Münir Özkul’a, ardından da Ferhan Şensoy’a geçmişti. Öztekin, kavuğun beşinci sahibi oldu.

Kavuğun ilk sahibi Hasan Efendi’nin de Ses Tiyatrosu’nda oynadığını, kavuğun 100 yılı aşkın süredir Ses Tiyatrosu’nda olduğunu hatırlatan Şensoy, kavuğun müzeye gitmemesi gerektiğini ancak yeni kuşak oyuncular arasında aklına gelen bir kavuklu adayı olmadığını belirtti.

Bu gece rahat uyuyacağım, Rasim düşünsün

Şensoy konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yeni kuşaklar, tiyatroya pek yüz vermiyorlar. Onlar, dizilerde ve reklamlarda oynamak istiyor. Arkamızdan gelen öyle bir ordu yok. Genel anlamda Türkiye’de tiyatro her gün daha küçülüyor. Gönlümüz ister ki biri çıksın da Rasim de ona devretsin ve gelenek sürsün isteriz ama bu konuda çok umutlu değilim. Ayrıca 27 yıldır, ‘Kime vereceksin, niye vermiyorsun, mezara mı götüreceksin’ sorularıyla karşı karşıyayım. Bu gece rahat uyuyacağım, Rasim düşünsün.”

Bu geleneğin sürmesi lazım

Kavuğu bir an önce devredip geleneğin sürmesini dilediğini kaydeden Öztekin, “Ben çok çabuk devretmek isterim ki bu gelenek sürsün ve gerçekten bir gelenek haline gelsin. Bunu layık olana ve çabuk devrettiğim sürece bu gelenek sürecektir. Bu geleneğin sürmesi, daha önce bu kavuğu kazananlar için de iyi bir şey. Benden sonra bittiği zaman bu geleneğin bir anlamı kalmayacak çünkü. Kavuk müzeye gittiği zaman hiçbir anlamı kalmayacak. Dolayısıyla bu geleneğin sürmesi lazım.” diye konuştu.

Çok Tuhaf Soruşturma sahnede canlandırıldı

Törende Ferhan Şensoy, Tuncel Kurtiz, Baykal Kent ve Rasim Öztekin’in 2000 yılında oynadığı “Çok Tuhaf Soruşturma” isimli oyundan bir bölüm videodan yayınladı. Oyunun kısa bir bölümünü de Şensoy ile Öztekin sahnede sergiledi.

Düğün Dernek ekibi töreni izleyenler arasında yer aldı

Öztekin’in Düğün Dernek filmindeki rol arkadaşları Ahmet Kural ve Murat Cemcir ile Aydın Boysan, Birol Güven, Derya Baykal, Pelin Öztekin, Zeliha Berksoy, Mete Horozoğlu ve Ulvi Alacakaptan gibi ünlü isimler de töreni izleyenler arasında yer aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı