GündemKültür-SanatManşetSinemaTiyatroYaşam

Zeki Alasya ölüm yıldönümünde anılıyor

 

Usta oyuncu Zeki Alasya, aramızdan ayrılışının yıldönümünde unutulmadı.

22 Nisan 2015’te karaciğer yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılan sanatçı, 8 Mayıs 2015 sabahı hayatını kaybetmişti. 10 Mayıs 2015′ günü Levent Camii’nden kaldırılan cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Tam adı Zeki Şenol Alasya olan ve aslen Kıbrıslı olan sanatçı, 18 Nisan 1943’te İstanbul’da dünyaya geldi.
Robert Koleji’nden mezun olan sanatçı, sanat hayatına da 1959’da Milli Türk Talebe Birliği tiyatrosunda amatör olarak başladı. Ardından 1964 senesinde Arena Tiyatrosunda profesyonel olarak oyunculuk yapmaya başladı. Belirli süreler ile Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştı. Daha sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya, sinemada son olarak 2009’da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı.

Alasya’nın can dostu Metin Akpınar CNNTÜRK’e bağlanarak yaptığı konuşmasında:
“Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti. Herkes için büyük kayıp. Her ölüm gençtir ama Zeki çok genç öldü. Maalesef karaciğerde bir olumsuzluk oluşmuştu. Çok geç fark edilmişti, yapacak bir şey yoktu. Son zamanda hoş tutmaya çalışıyorduk. Olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyorduk. 15 gündür çok kötü bir tablo vardı.Son 2 gündür ben yanındaydım. Bugün sevdiği yemeği yapıp götürecektim. Bu haberi aldım. Kader bizi adeta birleştirmişti. Babalarımız aynı firmada çalışırlardı. Annelerimiz vefat ettiğinde imamları bile aynıydı. Bu yazgı bizi birleştirdi ve ölüme kadar da ayrılmadık. Ayrılık dedikoduları saçmasapan dedikodulardı. Şimdi gerçekten ayrıldık, bazıları kına yakabilir. Çok marifetli bir adamdı. Terziliği bile vardı. Zeki başarılı bir sanatçıydı. Kısa ömrüne çok başarı sığdırdı.” ifadelerinde bulunmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı