Fatih TunçKöşe YazılarıYaşamYazarlar

Ateş üstüne ateş olur mu?

Nefretler ve acıların büyüdüğü bugünlerde, daha yüreklerin ateşi soğumamışken Nevroz ateşi yakmak pek de mantıklı bir durum değildir. Yıkılmış evler ve o evlerin altında parçaları kalmış bedenlerin olduğunu bile bile neden Nevroz kutlamalarını yapmakta ısrar edersiniz ki. Hiçbir bahar bu kadar ölüm görmemişken, bırakın bu bahara Nevroz kutlanmasın.

Nerde bir kalabalık olsa, orda bir bomba mı patlayacak diye şüpheleniyor herkes. Şimdi siz hiç düşünmediniz mi, Nevroz etkinliklerinde bir bomba patlayabileceğini? İnsanların içindeki ateş sönmemişken, Nevroz ateşi ısıtır mı buza dönmüş asık yüzleri. Cizre, Sur, Nusaybin, Bağlar ve daha sayamadığım onca yer yanarken ne gerek var Nevroz ateşini yakmaya. Benim bildiğim Nevroz bütün insanları birleştirmek içindir ama bu Nevroz belki bizi daha derin bölünmelere götürecek.

Bu bahar son bahar havasındayken, çiçek kokusu kimin umurunda. Hayatını kaybeden insanlar ve onların kanıyla çürümüş olan bu toprak bu yıl artık kana doydu. Bu topraklarda çiçekler ve böceklerden öte insanlar evlerini, topraklarını terk etti. Bu kutlanacak Nevroz onlara evini, toprağını ya da bir daha göremeyecekleri çocuklarını geri verebilecek mi? Direnmek lazım zulme, ama direnirken kendine de zulmetmeden, edebince.

Gitmemeli Nevroz etkinliklerine. Bu kadar çok ateş varken, bu kadar çok çiçek katledilmişken, sevinmemeli Nevroz’un gelişine. Hem bu kadar çok bomba patlarken akıl karı da değil Nevroz etkinliklerine gitmeye. Ateş üstüne ateş yakılmamalı ve artık bu insanlar bazı gerçekleri yanmadan anlamalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı