Fatih TunçKöşe YazılarıYaşamYazarlar

Ülkeye aydınlık getiren kadınlar neden hep gölgede kalırlar?

Nasıl olduğunu anlayamadığım ama acısına şahit olduğum, benim var oluşumu sebebidir kadın. Ülkemin temellerini atan direnişi, dik duruşuyla soyuna destan katan topraktır, kadın. Annemdir kadın, teyzemdir, kardeşim ve soyuma soy katan tüm inançların kaynağıdır kadın. Tüm güzelliklerin, tüm inançların, tüm varoluşların sahibidir, kadın.

Kelimelere sığdırmak zordur kadınları. Dünyanın sahibi olarak görürüm ben onları. Dilleri acı söylemez, zehri şeker yapar mahsun ve ürkek bakışları. Yıllardır hayvansı tavırlarla bastırılmıştır ve sözleri diri, diri, çöllere gömülmüştür aydınlığa ışık tutan narin canları. Yıllardır yaşamlarda bir araç olarak kullanılan kadınlar şimdi teknolojik bir buluşmuş gibi, Anka kuşu misali küllerinden yaratılar kendilerini.

Benim ülkemde kadın olmak haramdır. Onları dinlemek şeytana hizmet etmektir. Bu anlayışların bitmediği ülkeyi var eden kadınlar ne zaman anlaşılır bilemiyorum. Bugün kendilerine sadece siyah çarşafları helal kılan sözde şeriat sahipleri, cennet karanlık mıdır? Ben kadınları anlatabilecek bir kaide bulamıyorum. Sadece bilinmelidir ki güneş olmadan ne gün doğar ne de gün biter. Kadın güneştir. O güneş doğmasa kıyamet kopar.

Herkes annesine baksın ve öyle davransın tüm kadınlara. Çünkü onlar olmasa ne ben, ne din, ne sevdiği, ne inanç, kısacası hiç dünyanın anlamı olmazdı diye düşünüyorum…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı