Fatih TunçKöşe YazılarıYaşamYazarlar

Tanrı şahitliği ve kaybolan ahlak

Toplum içindeki ahlaki değerleri korumaktan çok yozlaşmaya giden bir yol aldık. Verdiğimiz her söze inançlarımızı bulaştırarak, tanrının bile adını her menfaatimize ortak ettik. Aslında tanrıyı, verdiğimiz sözlerin inandırıcılığı için bir araç olarak kullandık. Bunu yaparken ne koktuk, ne de çekindik.

Toplum içinde inanç değerleri, ahlaki çizgilerin varlığını oluşturuyor dersek yanılmayız. Ahlaki değerler tamamı ile toplumların inanç değerleri üzerinden var olur. Bunda da Tanrı’nın buyurduğu emir ve yasaklarla şekillenir. Yalnız bu durum günümüzde her ne kadar bu şekilde varlığını sürdürse de, durum pratikte tam tersi bir hal almış durumdadır. Bunun da temel nedeni, insanların dini konulardaki hassasiyeti ve sorgulamadan kabul etme anlayışından kaynaklanmaktadır.

Bugün toplum içinde insanlar çoğu zaman kendi menfaatlerine şahit olarak Tanrı ve tanrının elçileri üzerine yeminler ederler. Yapacakları iş ne olursa olsun, aldıkları borç ya da yapacakları işler üzerine bu durum artık süreklilik haline gelmiş bir durumu doğurmuştur. Tanrı üzerine edilen bu yeminlerin tek nedeni ise, artık insanların birbirine olan inançlarının olmadığından kaynaklıdır. İnsanlarının birbirine olan inançları bir yana dursun, Tanrı’nın da her yalana ortak edilmesi durumu artık daha da inançsızlaştırmaya neden olmaktadır. Bugün Tanrı anlamını yitirmekle beraber, dinler de toplum içindeki değerlerini kaybetmekte ve etik değerler de farklı boyutlarla yozlaşmaktadır.

Bugün kendi toplumumuzda bu durum artık önüne çıkamayacağımız bir hal almıştır. Bu durumun bu seviyeye gelmesi, toplumsal değerlerin ve insanların birbirine olan güven duysunu köreltmiştir. Bununla beraber vicdani değerler ve duyguların körelmesi de toplum içindeki yaşanan olaylarda bana ne duygusunu var etmiştir.

Bugün herkes kendi menfaati üzerine Tanrı’yı kullanmakta ve inanç değerlerini yok etmektedir. Durum hal böyle olunca, toplum içerinde ki değerler yok olmaktadır. İnanılan değer yada yol ne olursa olsun, bu değerleri kullanmaktan çok insanların birbirlerine insan oldukları için inanması gerektiğini düşünüyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı