AfyonkarahisarKöşe YazılarıKültür-SanatSeyhun SertanTiyatroYazarlar

Yalancı Aranıyor!

“Bilirsiniz, seçim öncesi dönemde kimi sözler verilir. Bu böyle alışılagelmiş eskiden beri. Söz vermek kadar kolay şey yoktur. Onlar istekte bulunurlar, sen söz verirsin, olur biter. Seçimden sonra verdiğin sözü tutmaktır zor olan.” Bu sözler Dimitri Psathas’ın yazdığı Yalancı Aranıyor oyunundaki politikacı karakterine ait.

Oluşumunun ilk sezonunda Öç’ün ardından politik komedi türündeki ikinci oyunu Yalancı Aranıyor ile perde açan Aksam Tiyatro, 25 Nisan akşamı seyircisiyle buluştu. Öncelikle çalışmalar sırasında büyük özveride bulunan ekip arkadaşlarıma, oyunun sahnelenmesi ve seyirci ile buluşmasını sağlayan değerli AKSAM (Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Merkezi) ailesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ve elbette ki salonumuzu doldurarak bizi şereflendiren, kahkaha ve alkışlarıyla bizleri mutlu eden çok değerli izleyicilerimize sonsuz teşekkür ediyorum.

Trabzon doğumlu Yunan yazar Dimitri Psathas’ın kaleme aldığı Yalancı Aranıyor politik bir güldürü. Ülkesinin Aziz Nesin’i olarak kabul edilen yazar, toplumsal konulara eğilmesi ve hicviyle Yunanistan’ın önde gelen komedi yazarlarından biri. Yalancı Aranıyor, aslında hiç de yabancı olmadığımız bir durumu çok farklı ve güldüren bir olay örüntüsüyle işliyor. Yönetmen yardımcımız sevgili Onur Yalçın’ın metin üzerinde değişiklikleri sayesinde daha anlaşılır ve akıcı hale gelen oyunda; bir milletvekili, kariyerinde çok önemli bir eksikliği fark eder. Seçimden önce birtakım sözler veren milletvekili yalan söyleyememekte ve vaat ettiği şeyleri bekleyen seçmenleri onu sıkıştırmaktadır. Seçim sonrası çaresizliği ve içine düştüğü bu durumdan kurtulmak için bir özel sekreter arayışına girer. Özel sekreterin görevi, seçmenleri oyalayacak, verilen sözleri tutmayacak ama seçmenleri de kırmayacak, onların gönlünü hoş tutacaktır. Aranan özel sekreter yani olağan üstü yalancının bulunmasıyla başta çok güzel giden her şey, zamanla yalanlar ve çevrilen entrikalarla giderek daha karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Milletvekilinin eşi ise bu durumdan hiç memnun değildir ve yalancıyı uzaklaştırabilmek için plan yapar. Yalan temasının politika üzerinden alaycı bir dille işlendiği oyunda, yalanın er geç ortaya çıkacağı ve çevresindekilere zarar vereceğini izliyoruz.

Oyunumuz 4-18-25 Mayıs tarihlerinde Hattat Ahmet Karahisari Kültür Merkezi’nde tekrar sahnelenecek. Hem gülmek, hem de gülerken düşünmek isterseniz, çıkışta yüzünüzde tatlı bir tebessümle sizi özeleştiriye sevk edecek oyunumuza bekliyoruz.

Oyunun Künyesi:

Ekip: Aksam Tiyatro
Yazan: Dimitri Psathas
Yönetmen: Seyhun Sertan
Yönetmen Yrd: Onur Yalçın
Sahne Amiri: Mehmet Yetere
Ses-Işık: Mustafa Yüzükoca, Çiğdem Aldı
Oyuncular: Onur Yalçın, Seyhun Sertan, Mehtap San, Ali Burak Demirörs, Tuğba Ekimci, Seda Zoravali, Mehmet Yetere, Mehmet Fidan, Hanife Çakır, Kübra Bulum, Orhan Bayrakçeken, Didem Bayrakçeken
Fotoğraf: Eray Yılmaz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı